czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Zamiast ściany – mural z pałacem

Autor: Ewelina Burda

Czy na tej pustej, szarej ścianie powstanie mural? Na przykład historyczny z rzutem pałacu Radziwiłłów
Czy na tej pustej, szarej ścianie powstanie mural? Na przykład historyczny z rzutem pałacu Radziwiłłów

Powraca temat murali w Białej Podlaskiej. Jeden z nich mógłby powstać na pustej ścianie kamienicy „Pod Wieszczami” przy ul. Narutowicza. Środowisko artystów z Galerii Podlaskiej zaprosiło do dyskusji mieszkańców.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Są przynajmniej dwie puste, brzydkie ściany w ścisłym centrum miasta. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby do końca świata były puste – mówił nam kilka miesięcy temu Mieczysław Skalimowski, bialski artysta.

W centrum zainteresowania jest duża ściana zabytkowej kamienicy „Pod Wieszczami”. – Mógłby tam powstać mural historyczny, np. z mapą dawnej Białej albo rzutem na pałac Radziwiłłów. To byłby mural edukacyjny, zapadający w pamięć – przekonuje Skalimowski. – Potrzebna jest zgoda właściciela, później warto ogłosić konkurs na projekt muralu, a specjalnie powołana do tego komisja wyłoni najlepszy projekt. Pozostaje jeszcze kwestia wykonawcy muralu i jego sfinansowanie.

Wcześniej wydawało się że na przeszkodzie może stanąć konserwator zabytków. – Problem nie polega na tym, czy robić murale, tylko jak robić. Trzeba patrzeć na kontekst. Bo wartością nie jest mural, ale mural w przestrzeni publicznej. Nie można go traktować obiektowo. Mural nie może degradować czy pauperyzować przestrzeni. Dobry mural nobilituje przestrzeń. A pamiętajmy, że przestrzeń publiczna jest kształtowana w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy Jan Maraśkiewicz, który podczas debaty na ten temat w Galerii Podlaskiej zastrzegał, że wypowiada sie bardziej jako historyk sztuki niż konserwator zabytków w Białej Podlaskiej. Maraśkiewicz podkreśla, że właściciel budynku musi zgłosić się do niego z wnioskiem i projektem takiego muralu. – Jeżeli będzie to projekt, który wzbogaci przestrzeń, to udzielę zgody – zapowiada.

Władze miasta również aprobują pomysł. – Murale są atrakcyjną formą przekazu, z jednej strony wizualną, z drugiej nierzadko edukacyjną. Jednak w tej kwestii nie zawsze wszystko zależy od miasta. Decydujące zdanie ma konserwator oraz właściciel budynku. A kamienica „Pod Wieszczami” jest w rękach prywatnych – podkreśla Michał Trantau, rzecznik prezydenta. Pomysłodawcy murali z Galerii Podlaskiej zamierzają dogadać się z właścicielem budynku, a następnie ogłosić konkurs na projekt muralu.

(fot. Ewelina Burda)
(fot. Ewelina Burda)
Czytaj więcej o: Biała Podlaska mural
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!