czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Zbierają książki dla Polaków za Bugiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2011, 19:05

W Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej trwa zbiórka książek dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Już ponad 100 różnych woluminów trafiło na półki przygotowane na składanie darów.

Na pomysł gromadzenia na ten cel książek wpadły pracujące w Bibliotece Pedagogicznej Renata Adamczuk i Edyta Kulawiec. Nastąpiło to jeszcze w lipcu, kiedy obie wyruszyły na rowerach w polsko-białoruskim rajdzie rowerowym z okazji 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Wtedy do bialskiej grupy rowerzystów dołączyło 16 osób z Brzeskiego Stowarzyszenia Sportowo-Rekreacyjnego "Koła-Bok”.

– Podczas licznych rozmów z turystami z Brześcia okazało się, że rowerzyści zza Buga mają problemy z polską pisownią. Podczas postojów w szkołach koleżanka uczyła więc brześcian języka polskiego. Dogadaliśmy się, że możemy zebrać książki dla Polaków mieszkających na Białorusi. Ten pomysł pojawił się wtedy spontanicznie, a obecnie pomagają nam inni pracownicy naszej biblioteki – wyjaśnia Renata Adamczuk. Dodaje, że prawdopodobnie podczas wiosennego wyjazdu członków Bialskiego Klubu Rowerowego na Białoruś będzie możliwe zawiezienie zgromadzonych książek.

Bibliotekarki nie ukrywają zadowolenia, że na ich apel pospieszyło już wiele osób. – Ludzie przynoszą głównie literaturę piękną i religijną oraz podręczniki. Przydałyby się słowniki polsko-rosyjskie oraz encyklopedie. Oczekujemy na różnorodne książki. Na razie nie selekcjonujemy, lecz zbieramy je na półkach – mówi Edyta Kulawiec.

Koledzy pań Renaty i Edyty, rowerzyści z Międzyrzeca Podlaskiego, zorganizowali podobną akcję, zbierając książki w jednym z międzyrzeckich kościołów. Już przekazali te dary na Białoruś.

Chcesz pomóc? Nie zwlekaj
Zbiórka w Bibliotece Pedagogicznej (ul. Kolejowa 8) trwać będzie jeszcze w lutym i marcu, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-18.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!