środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Zmarł ks. kanonik Zbigniew Bieńkowski

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2011, 21:34
Autor: (pim)

Ksiądz Zbigniew Bieńkowski (archiwum)
Ksiądz Zbigniew Bieńkowski (archiwum)

W czwartek zmarł ks. kanonik Zbigniew Bieńkowski. Żył 72 lata.

Był długoletnim proboszczem Parafii pw. Św. Anny w Białej Podlaskiej. Ceniony nie tylko za posługę duszpasterską, ale również za znaną w regionie pomoc charytatywną i ratowanie zabytków.

Pochodził z Janowa Podlaskiego, gdzie też ukończył LO. Po skończeniu seminarium pracował m.in. w Wodyniach, Siedlcach i Łukowie. Był proboszczem w Dęblinie.

Kilkanaście lat kierował bialską Parafią św. Anny. Przez wiele lat prowadził remonty w zespole jednego z najcenniejszych bialskich zabytków, w skład, którego wchodzą późnorenesansowy kościół św. Anny z XVI/XVII w., dzwonnica i plebania z XVIII w oraz wikarówka z początku XIX w. Przed kościołem odnowiono także kamienny krzyż – pomnik z piaskowca z 1815 r. upamiętniający wielkiego patriotę Ignacego Kamieńskiego. Wcześniej odnowiono ogrodzenie zespołu kościelnego.

Przed pięcioma laty z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego ks. Zbigniew Bieńkowski otrzymał statuetkę jako laureat ogólnopolskiego konkursu "Zabytek Zadbany” ogłoszonego przez generalnego konserwatora zabytków. Podczas prac we wzorcowo odnowionej Kaplicy Radziwiłłowskiej zostało w puszcze wotywnej znalezione serce należące do kogoś z książąt Radziwiłłów lub św. Jana Kantego. Od wiele lat w swojej parafii ks. kanonik wspierał grupę charytatywną, która rocznie rozdawała potrzebującym po kilkadziesiąt ton żywności. Kiedy odchodził na emeryturę przed trzema laty wierni łzami i oklaskami dziękowali kanonikowi za wspaniałą pracę.

Kazimierz Jankowski, przewodniczący grupy charytatywnej Parafii św. Anny poinformował nas, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek o godz. 11 w kościele Św. Anny w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 3). Natomiast trumna wystawiona będzie w niedzielę w godz. 19-22 w tymże samym kościele.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!