czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Biała Podlaska: Zmarł prof. Henryk Mierzwiński

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2011, 19:34
Autor: (pim)

Profesor Henryk Stefan Mierzwiński (archiwum)
Profesor Henryk Stefan Mierzwiński (archiwum)

We wtorek zmarł profesor Henryk Stefan Mierzwiński, inicjator życia naukowego na południowym Podlasiu, historyk regionu.

Henryk Mierzwiński urodził się 1 września 1935 r. w Kolonii Poizdów (pow. łukowski). Po ukończeniu historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie następnie pracował w szkołach m.in. w Adamowie, Komarówce Podlaskiej i Kocku. W latach 1975 - 1981 był kuratorem oświaty i wychowania w Białej Podlaskiej. Po obronie pracy doktorskiej, od 1981 r. pracował w bialskiej Filii Akademii Wychowania Fizycznego.

W latach 1989-2005 prof. Mierzwiński był szczególnie aktywny zawodowo i naukowo. Pracował w AWF oraz w Akademii Podlaskiej w Siedlcach, gdzie współuczestniczył w organizacji Wydziału Humanistycznego oraz w Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Dzięki wnikliwym badaniom nad biografią wybitnego działacza ruchu ludowego Tomasza Nocznickiego oraz napisanym pracom uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego oraz został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. Był organizatorem sesji poświęconych Sejmowi Czteroletniemu i Konstytucji 3 Maja oraz męczeństwu unitów podlaskich.

Jest autorem ponad 150 prac naukowych w tym kilkunastu książek. Niedawno została wydana jego najważniejsza praca "Biała Podlaska w latach 1918-1939". Przez kilka lat zbierał do niej materiały w wielu archiwach oraz sięgał do różnorodnych zbiorów rodzinnych. Postała cenna dla historii Białej Podlaskiej książka pokazująca miasto nad Krzną jako znaczący międzywojenny ośrodek ze słynną Podlaską Wytwórnią Samolotów oraz garnizonem wojskowym.

Pogrzeb profesora odbędzie się w piątek o godz. 11 w Serokomli.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!