czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Bialska podstrefa gospodarcza będzie częścią pomorskiej strefy?

Dodano: 29 lutego 2016, 12:31
Autor: Ewelina Burda

(fot. UM Biała Podlaska)
(fot. UM Biała Podlaska)

Czy planowana w Białej Podlaskiej podstrefa gospodarcza będzie częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej? Takiej możliwości nie wykluczają władze miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Strefa pomorska zwróciła się do nas z ofertą, właściwie z pytaniem czy nie jesteśmy zainteresowani udziałem. Wydawało mi się to trochę egzotyczne, bo to inna część Polski. Ale w najbliższym czasie wybieramy się na spotkanie z dyrekcją strefy – mówił na ostatniej sesji prezydent Dariusz Stefaniuk.

O obecny etap przygotowań do podstrefy gospodarczej na bialskim lotnisku pytał wiceprzewodniczący rady Wojciech Sosnowski (PO).

Miasto chce przeznaczyć na podstrefę 60-hektarową działkę na lotnisku. Procedura trwa. – Rozmawiałem z wójtami i burmistrzami z naszego województwa. Niektórzy z nich narzekają że władze stref mieleckiej oraz tarnobrzeskiej ściągają inwestorów do siebie, do strefy matki, a nie do podstref – podkreśla Stefaniuk. – Samorządowcy odpowiedzieli mi, że strefa pomorska to dobry kierunek. Mam nadzieje, że się uda – dodaje prezydent.

Wsparcia władze miasta poszukają też u parlamentarzystów. – Bo rząd będzie musiał wyrazić zgodę na takie działania – zaznacza Stefaniuk.

Prezydent zdążył też spotkać się z szefostwem Agencji Mienia Wojskowego. Lotnisko w Białej Podlaskiej to ponad 300 hektarów terenu. Ok. 40 hektarów pozostaje w rękach Agencji. – Jest lekki opór ze strony AMW w kwestii przekazania terenu miastu. Wolą współpracować, mogą np. przedstawiać ofertę podstrefy gospodarczej na różnych targach – relacjonuje prezydent Białej Podlaskiej. Władze miasta próbują jednak przejąć od AMW przynajmniej część działek, m.in. tę, gdzie jest hangar i sześciopiętrowy budynek.

Poza tym, trwają też formalności związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego na lotnisku. – Są one dosyć zaawansowane. Jesteśmy na ostatniej prostej – potwierdza wiceprezydent Adam Chodziński.

Urząd Miasta stara się już o środki unijne na uzbrojenie terenu podstrefy, chodzi o 12 mln zł. – Rozmawialiśmy z szefami miejskich spółek i zapewnili, że są gotowi aby doprowadzić media do terenu, czyli m.in. kanał ciepłowniczy, wodę, ścieki – zapewnia wiceprezydent.

Obecnie, trwają też przygotowania do wycinki pierwszych ośmiu hektarów drzewostanu. – Kwestią problematyczną pozostaje skomunikowanie podstrefy. Staramy się aby obwodnica wschodnia miasta znalazła się w programie strategicznego rozwoju transportu w woj. lubelskim. Zależy nam też aby do granicy z Białorusią przebiegała autostrada lub  droga szybkiego ruchu. To spowodowuje że do strefy będą zgłaszać się inwestorzy – stwierdza na koniec Chodziński.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!