czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Bialskie inwestycje w 2016 r. Unia Europejska dołoży?

Dodano: 21 listopada 2015, 09:28
Autor: Ewelina Burda

fot. archiwum
fot. archiwum

7 mln zł na miejskie inwestycje w 2016 roku. Ale bez unijnego wsparcia się nie obędzie.

Projekt przyszłorocznego budżetu jest już gotowy. Radni zajmą się nim dopiero na grudniowej sesji. 1 mln zł zarezerwowano na budżet obywatelski, który pojawia się w Białej Podlaskiej po raz pierwszy. Poza tym, jakie plany inwestycyjne ma miasto? Po pierwsze drogi. 655 tys. zł pójdzie na budowę w technologii uproszczonej ul. Witosa, bocznej Rzeźnianej (ok. 110 m) oraz Jałowcowej (400 m.). W 2016 r. za 2,1 mln zł kontynuowana będzie też budowa ul. Armii Krajowej wraz z rondem. To inwestycja rozpisana na lata. Za 400 tys. zł dokończona będzie też ulica  Górna. W mieście powstanie też pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią za 2, 1 mln zł. Samorząd liczy że połowę kwoty dołoży Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Na sporą część inwestycji Biała Podlaska zamierza pozyskać środki zewnętrzne. Wiele projektów wchodzi w skład większego programu przywracania rzeki miastu – kompleksowej rewitalizacji Doliny Rzeki Krzny. Mowa m.in. o budowie systemu ścieżek rowerowych z infrastrukturą towarzyszącą. To projekt za 30 mln zł zaplanowany na lata 2016-2021, który znalazł się na liście przedsięwzięć priorytetowych w ramach RPO woj. lubelskiego. Miasto liczy na ponad 21 mln zł dofinansowania. Póki co w 2016 roku wyda 100 tys. zł na dokumentację tego projektu.

Na liście przedsięwzięć priorytetowych woj. lubelskiego znalazł się też projekt „Wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych”. Za blisko 4,6 mln zł w mieście ma powstać:  ośrodek edukacji ekologicznej i system ścieżek przyrodniczych, wieże widokowe i małe obiekty turystyczne w dolinie Krzny. Unia miałaby dołożyć 3,4 mln zł. Zakup systemu do digitalizacji zbiorów Muzeum Południowego Podlasia również trafił na listę priorytetowych przedsięwzięć w ramach RPO Lubelszczyzny. W sumie, digitalizacja potrwa od 2016 do 2019 roku i będzie kosztowała 736 tys. zł. W przyszłym roku miasto wyda na ten cel 35 tys. zł na przygotowanie koncepcji i kosztorysu.

Modernizacji i rozbudowy doczeka się też rynek owocowo-warzywny przy Al. Tysiąclecia. W tym przypadku samorząd liczy na 2 mln zł  unijnego wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie to projekt za 3,5 mln zł, rozpisany na lata 2016-2018. W przyszłym roku na dokumentację tego projektu miasto wyda 50 tys. zł. Kolejna pozycja w budżecie inwestycyjnym to budowa kąpieliska miejskiego – z plażą i  zapleczem. Tu również nie obędzie się bez unijnej gotówki. Póki co, na ten oszacowany na 2,5 mln zł projekt, w przyszłym roku z kasy miasta pójdzie 50 tys. zł – na opracowanie dokumentacji.

Zmodernizowane  i doposażone będą też warsztaty szkół zawodowych w mieście. Chodzi m.in. o zakup maszyn i urządzeń służących praktycznej nauce zawodu. Na ten 4-milionowy projekt w 2016 roku miasto wyda 200 tys. zł. Przewidywane jest tu  wsparcie z RPO woj. lubelskiego. Dużym przedsięwzięciem będzie przygotowanie terenów inwestycyjnych na lotnisku. Chodzi m.in. o budowę dróg wewnętrznych i  uzbrojenie terenu w media. Wszystko za blisko 27,5 mln zł. Miasto postara się o ok. 20 mln zł dofinansowania z RPO.W 2016 roku wyda 200 tys. zł na dokumentację projektu. Przypomnijmy że na lotnisku ma powstać podstrefa ekonomiczna. Władze miasta na razie nie chcą komentować projektu budżetu. Rzecznik prezydenta zapowiada, że wszystko ma być omówione na konferencji w przyszłym tygodniu.

Dochody Białej Podlaskiej w 2016 r. mają sięgnąć 228 mln 530 tys. zł. Wydatki są szacowane na 223 mln 530 tys. zł. Prognozowana nadwyżka budżetowa zostanie przeznaczana na wykup obligacji komunalnych. Tym samym, dług miasta na koniec 2016 r. ma wynosić 82 mln 494 tys. zł i ma być o 5 mln niższy niż na koniec tego roku.

Czytaj więcej o: inwestycje Biała Podlaska
Gość
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 listopada 2015 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja się cieszę, że miasto zaczyna spłacać długi Czapskiego.
Rozwiń
Gość
Gość (21 listopada 2015 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli kąpielisko miejskie ma być całoroczne, to jestem za, jeśli tylko będzie otwarte w okresie letnim, to szkoda pieniędzy.....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!