Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 czerwca 2016 r.
17:23

Blisko paraliżu na granicach. Co trzeci celnik na urlopie albo zwolnieniu lekarskim

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 43 A A
Celnicy nadal protestują (fot. Ewelina Burda)
Celnicy nadal protestują (fot. Ewelina Burda)

Celnicy kontynuują protest. Chcą zmusić rząd do wysłuchania swoich argumentów. Jednym ze sposobów jest nieobecność w pracy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jesteśmy przyparci do muru. To jest nasze „być albo nie być” – mówi Mariusz Pajnowski, przewodniczący związku zawodowego Celnicy PL przy Urzędzie Celnym w Białej Podlaskiej, obecnie na zwolnieniu lekarskim. – To oddolna inicjatywa. Bierzemy urlopy, jesteśmy na zwolnieniach lekarskich, albo oddajemy krew, wtedy mamy usprawiedliwioną nieobecność – tłumaczy.

Co trzeci nie pracuje

We wtorek absencja w bialskiej Izbie Celnej i podległych jej jednostkach w naszym województwie kształtowała się na poziomie ok. 30 proc.

– Ale patrząc na poszczególne komórki, w niektórych, zwłaszcza w tych niezwiązanych bezpośrednio z obsługą klienta, absencja wynosi nawet powyżej 80 proc. – przyznaje podkom. Marzena Siemieniuk rzecznik Izby Celnej. – Część osób jest na urlopach wypoczynkowych, część na zwolnieniach lekarskich. Kierownicy udzielający funkcjonariuszom urlopów wypoczynkowych musieli zapewnić przynajmniej minimalną obsadę dla właściwego funkcjonowania komórki – zapewnia.

Na terenie całego kraju absencja w pracy celników sięga ok. 37 proc.

– Obecnie trwają prace nad przywróceniem bieżącej obsługi celnej. Do pracy w oddziałach celnych zostali skierowani dodatkowi funkcjonariusze. Kierownictwo Służby Celnej dokłada wszelkich starań, aby sytuacja jak najszybciej wróciła do normy – informuje biuro obsługi medialnej Ministerstwa Finansów, któremu podlega służba celna.

Może dojść do paraliżu

Celnicy protestują, bo boją się o swoje miejsca pracy. Ma to związek z zapowiadanym przez rząd utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt ustawy na początku czerwca skierował do Sejmu klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej. Taka skonsolidowana instytucja miałaby funkcjonować od 1 stycznia 2017 roku.

– Chcą nas zlikwidować i odebrać mundury. Z naszych informacji wynika, że co dziesiąta osoba zostanie w mundurze. Reszta będzie zwolniona albo ucywilniona – mówi Pajnowski. – Obwinia się nas za lukę w podatku VAT, podczas gdy to leży po stronie Urzędu Skarbowego. Ale rząd jest głuchy na nasze argumenty. Może dojść do paraliżu, bo już teraz stoją np. oddziały towarowe na Okęciu, nie są odprawiane przesyłki z zagranicy – ostrzega przewodniczący.

Reformujcie, ale z głową!

„W pełni zgadzamy się z koniecznością reformy Służby Celnej. Powinna ona być jednak starannie przygotowana, poprzedzona audytem, wnikliwymi analizami oraz dostosowaniem systemów informatycznych. Obecnie reforma jest przygotowywana w ogromnym pośpiechu, bez skrupulatnych analiz. (…) Systemy Służby Celnej zostały sfinansowane ze środków UE i wdrożenie KAS spowoduje konieczność zwrotu dofinansowania” – pisze w oświadczeniu Sławomir Siwy, krajowy przewodniczący ZZ Celnicy PL.

Tymczasem resort zapewnia, ze „w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej”.

– W nowej strukturze bardzo ważną rolę pełnić będą funkcjonariusze celni – obiecuje resort.

Strajk włoski na przejściach

W ramach protestu celnicy drobiazgowe kontrole na przejściach granicznych. To powodowało kolejki. Ale wzmożone kontrole na granicy to także zalecenie Ministerstwa Finansów w związku ze zbliżającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Na przejściu granicznych w Koroszczynie kierowcy ciężarówek musieli przez ostatnie kilka dni czekać na odprawę nawet po kilkanaście godzin. Wczoraj czas oczekiwania na odprawę był już krótszy – w południe wynosił 3 godziny.

– Liczymy na to, że w środę dojdzie do kompromisu. Odbędzie się wtedy spotkanie klubu PiS, przedstawicieli rządu i związków zawodowych celników. Jeżeli rozmowy nie przebiegną pomyślnie, zastanowimy się co dalej – zapowiada Liliana Białach, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Celnej woj. lubelskiego w Białej Podlaskiej.

Służba celna zatrudnia całym kraju ok. 14,5 tys. pracowników. Rocznie wypracowuje dla Skarbu Państwa ok. 100 mld zł, co stanowi jedną trzecią budżetu państwa.

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jan / 20 czerwca 2016 o 23:41
widziałem jak strażacy strajkowali to tylko samochody oflagowali i budynki a pozatym wszystko normalnie funkcjonowało a tutaj to jakś murzyńskosc!moim zdaniem powinny posypac sie wyroki tak samo jak dla tych pielegniarek co odeszły od pacjentów dzieci.wiem ile zarabiaja celnicy bo mam szwagra celnika i nie ***... że 2,5tys mysle ze nie jeden polak chciał byccelnikiem. pozdrawiam ćięzko pracujacych$
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 04:35
Zwolnic z pracy i nowych, nie zepsutych zatrudnic. Chetnych sie znajdzie. Nie ma ludzi niezastapionych.
Avatar
Janko Muzykant / 15 czerwca 2016 o 15:47
Może i pracują po 12 godzin ale  w systemie zmianowym, a nie jak napisałaś od poniedziałku do niedzieli, drugi argument jest też trochę chybiony ponieważ od zabezpieczenia granic przed nielegalnym przekroczeniem (uchodźcami), jest inna fromacja która nazywa się Straż Graniczna.
Avatar
niusia / 15 czerwca 2016 o 15:03
Wypowiada się wiele ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy w Służbie Celnej i mają jakieś mylne wyobrażenia. Celnicy nie zarabiają jakiś kokosów. Ich zarobki nie przekraczają 2500 zł., pracują nie 8 nie 10 a po 12 h od poniedziałku do niedzieli, w święta nie święta. Ktoś pisze że są chamscy? To też są ludzie i mają granice wytrzymałości a podróżni też nie są tak kulturalni jak się wydaje. Skoro pielęgniarki, górnicy itp. mają prawo strajkować, protestować to dlatego nie Służba Celna?  Mają takie samo prawo by walczyć o siebie jak my wszyscy. Uważacie, że są niepotrzebni ? Proszę bardzo tylko kto wtedy będzie bronić granic przed uchodźcami, kto wtedy będzie kontrolował co i w jakich ilościach jest przemycane do nas. I jestem ciekawa jak państwo będzie funkcjonować bez 1/3 dochodów do budżetu państawa, które wpływa właśnie dzięki pracy Służby Celnej. Więc zanim zaczniecie krytykować i naskakiwać proponowałabym bardziej wgłębić się w zadania i funkcjonowanie Służby Celnej.
Wypowiada się wiele ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy w Służbie Celnej i mają jakieś mylne wyobrażenia. Celnicy nie zarabiają jakiś kokosów. Ich zarobki nie przekraczają 2500 zł., pracują nie 8 nie 10 a po 12 h od poniedziałku do niedzieli, w święta nie święta. Ktoś pisze że są chamscy? To też są ludzie i mają granice wytrzymałości a podróżni też nie są tak kulturalni jak się wydaje. Skoro pielęgniarki, górnicy itp. mają prawo strajkować, protestować to dlatego nie Służba Celna?  Mają takie samo prawo by walczyć o siebie jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 13:29
Normalnie w d.............. ch się pomieszało. Tę grupę należy ZUTILIZOWAĆ . Zatrudnić nowych i niech pracują.
Avatar
znany / 15 czerwca 2016 o 11:37
puknij sie w ten pusty celniczy łeb kazdy zwas ma plecak wiekszy od garba wielbłada zeby sie dostac do celnej umiejetnosci to kpina wielu z was znam i wszyscy z protekcji a nie umiejetności
Avatar
gość / 15 czerwca 2016 o 08:50
Po 1 maja 2004 roku, kiedy weszliśmy do Unii zniknęły wewnętrzne granice i celnicy jako grupa zawodowa powinni być bardzo okrojeni. Ale ktos wpadł na pomysł , aby dołożyć celnikom akcyzę i uzasadnić istnienie tak dużej grupy zawodowej. Nie przeczę że celnicy są potrzebni. Wielu z nich to z pewnością wysokiej klasy specjaliśći, ale nie w takiej ilości jak dziś. Jaka jest odpowiedzialnosć ludzi którzy zamiast do pracy idą na zwolnienie? Jakie jest ich morale? Nie popieram takich akcji i nie rozumiem tego zachowania.
Avatar
mis / 15 czerwca 2016 o 08:44
w kazdej pracy cos jednak trzeba potrafic robic..nie tylko w pracy w urzedzie celnej... w mojej firmie tez musze potrafic wykonywac okreslone czynnosci i nikt mi peanow nie pisze jakie to mam atuty...nikogo nie pozdrawiam
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 08:33
na zwolnieniu lekarskim ?? Sprawdzilbym każdego lekarza wystawiającego L4, cała ta kilkia prawników ,lekarzy i innych budżetówek...na zwolenienia ida, wszyscy nagle chorzy w czerwcu...bydlactwo i tyle.
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 08:32
Służba Celna wypracowywuje dla budżetu państwa 100 miliardów rocznie, to 1\3 całego dochodu. Nawet policja i skarbówka nie jest w stanie wygenerować takiej kasy. Jest znienawidzoną formacją przez przemytników i innych cwaniaków. Jako jedyna służba mundurowa nie mają żadnych przywilejów. Walczą o swoją pracę, bo ją szanują.
Avatar
jan / 20 czerwca 2016 o 23:41
widziałem jak strażacy strajkowali to tylko samochody oflagowali i budynki a pozatym wszystko normalnie funkcjonowało a tutaj to jakś murzyńskosc!moim zdaniem powinny posypac sie wyroki tak samo jak dla tych pielegniarek co odeszły od pacjentów dzieci.wiem ile zarabiaja celnicy bo mam szwagra celnika i nie ***... że 2,5tys mysle ze nie jeden polak chciał byccelnikiem. pozdrawiam ćięzko pracujacych$
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 04:35
Zwolnic z pracy i nowych, nie zepsutych zatrudnic. Chetnych sie znajdzie. Nie ma ludzi niezastapionych.
Avatar
Janko Muzykant / 15 czerwca 2016 o 15:47
Może i pracują po 12 godzin ale  w systemie zmianowym, a nie jak napisałaś od poniedziałku do niedzieli, drugi argument jest też trochę chybiony ponieważ od zabezpieczenia granic przed nielegalnym przekroczeniem (uchodźcami), jest inna fromacja która nazywa się Straż Graniczna.
Avatar
niusia / 15 czerwca 2016 o 15:03
Wypowiada się wiele ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy w Służbie Celnej i mają jakieś mylne wyobrażenia. Celnicy nie zarabiają jakiś kokosów. Ich zarobki nie przekraczają 2500 zł., pracują nie 8 nie 10 a po 12 h od poniedziałku do niedzieli, w święta nie święta. Ktoś pisze że są chamscy? To też są ludzie i mają granice wytrzymałości a podróżni też nie są tak kulturalni jak się wydaje. Skoro pielęgniarki, górnicy itp. mają prawo strajkować, protestować to dlatego nie Służba Celna?  Mają takie samo prawo by walczyć o siebie jak my wszyscy. Uważacie, że są niepotrzebni ? Proszę bardzo tylko kto wtedy będzie bronić granic przed uchodźcami, kto wtedy będzie kontrolował co i w jakich ilościach jest przemycane do nas. I jestem ciekawa jak państwo będzie funkcjonować bez 1/3 dochodów do budżetu państawa, które wpływa właśnie dzięki pracy Służby Celnej. Więc zanim zaczniecie krytykować i naskakiwać proponowałabym bardziej wgłębić się w zadania i funkcjonowanie Służby Celnej.
Wypowiada się wiele ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o pracy w Służbie Celnej i mają jakieś mylne wyobrażenia. Celnicy nie zarabiają jakiś kokosów. Ich zarobki nie przekraczają 2500 zł., pracują nie 8 nie 10 a po 12 h od poniedziałku do niedzieli, w święta nie święta. Ktoś pisze że są chamscy? To też są ludzie i mają granice wytrzymałości a podróżni też nie są tak kulturalni jak się wydaje. Skoro pielęgniarki, górnicy itp. mają prawo strajkować, protestować to dlatego nie Służba Celna?  Mają takie samo prawo by walczyć o siebie jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 13:29
Normalnie w d.............. ch się pomieszało. Tę grupę należy ZUTILIZOWAĆ . Zatrudnić nowych i niech pracują.
Avatar
znany / 15 czerwca 2016 o 11:37
puknij sie w ten pusty celniczy łeb kazdy zwas ma plecak wiekszy od garba wielbłada zeby sie dostac do celnej umiejetnosci to kpina wielu z was znam i wszyscy z protekcji a nie umiejetności
Avatar
gość / 15 czerwca 2016 o 08:50
Po 1 maja 2004 roku, kiedy weszliśmy do Unii zniknęły wewnętrzne granice i celnicy jako grupa zawodowa powinni być bardzo okrojeni. Ale ktos wpadł na pomysł , aby dołożyć celnikom akcyzę i uzasadnić istnienie tak dużej grupy zawodowej. Nie przeczę że celnicy są potrzebni. Wielu z nich to z pewnością wysokiej klasy specjaliśći, ale nie w takiej ilości jak dziś. Jaka jest odpowiedzialnosć ludzi którzy zamiast do pracy idą na zwolnienie? Jakie jest ich morale? Nie popieram takich akcji i nie rozumiem tego zachowania.
Avatar
mis / 15 czerwca 2016 o 08:44
w kazdej pracy cos jednak trzeba potrafic robic..nie tylko w pracy w urzedzie celnej... w mojej firmie tez musze potrafic wykonywac okreslone czynnosci i nikt mi peanow nie pisze jakie to mam atuty...nikogo nie pozdrawiam
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 08:33
na zwolnieniu lekarskim ?? Sprawdzilbym każdego lekarza wystawiającego L4, cała ta kilkia prawników ,lekarzy i innych budżetówek...na zwolenienia ida, wszyscy nagle chorzy w czerwcu...bydlactwo i tyle.
Avatar
Gość / 15 czerwca 2016 o 08:32
Służba Celna wypracowywuje dla budżetu państwa 100 miliardów rocznie, to 1\3 całego dochodu. Nawet policja i skarbówka nie jest w stanie wygenerować takiej kasy. Jest znienawidzoną formacją przez przemytników i innych cwaniaków. Jako jedyna służba mundurowa nie mają żadnych przywilejów. Walczą o swoją pracę, bo ją szanują.
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 1 4

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 10 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 21:21 [RELACJA NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 21:21 [RELACJA NA ŻYWO] 4 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 3 1

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 20 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 5 4

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 13 6

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 26 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 5 8

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 17 4

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!