czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Bogumiła Sarnowska

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2002, 15:33
Autor: Beata Malczuk

Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej-Centrum Kultury w Parczewie od 2000 roku. Kilka miesięcy wcześniej utworzono tę instytucję na bazie terenowego oddziału Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Bogumiła Sarnowska urodziła się w Kobylanach w gminie Terespol. Już od początku nauki w Liceum Ogólnokształcącym (uczęszczała do klasy o profilu humanistycznym) zdecydowała, że chce pracować w bibliotece szkolnej lub pedagogicznej. Wybór kierunku studiów był zatem oczywisty. Absolwentka Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego podjęła pierwszą pracę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej jako instruktor odpowiedzialny za działalność kulturalno-oświatową. Następnie objęła kierownictwo działu instrukcyjno-metodycznego. Pełniła też funkcje sekretarza i skarbnika w bialskim Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Pracę instruktora, ale do spraw bibliotek, Bogumiła Sarnowska kontynuowała w Parczewie, gdzie zamieszkała po zmianie stanu cywilnego. Z chwilą przekształcenia oddziału terenowego WBP w powiatową jednostkę, została jej dyrektorem. - Instytucja oprócz prowadzenia działalności bibliotecznej organizuje i koordynuje życie kulturalne w imieniu samorządu powiatowego. Te zadania to dla mnie wielkie wyzwanie - podkreśla pani dyrektor. Po przeszło dwóch latach pracy centrum udało się wzbogacić życie kulturalne powiatu o różnorodne formy: teatr szkolny i obrzędowy, konkursy recytatorskie, muzyczne i folklorystyczne. Zintegrowano wysiłki bibliotek, domów kultury i placówek oświatowych. - Spotkałam wspaniałych nauczycieli. Dużo zawdzięczam najbliższym. Miałam i mam szczęście pracować z ludźmi obdarzonymi pasją. To sprawia, że w kulturze dzieje się wiele dobrego - mówi B. Sarnowska. Los nie szczędził jej bolesnych doświadczeń. Od 11 lat, po tragicznej śmierci męża, sama wychowuje trójkę dzieci. Synowie, gimnazjaliści Piotr i Wojciech zgłębili tajniki informatyki na tyle, że pomagają mamie radzić sobie z komputerem. Córka Marta uczy się w 5 klasie szkoły podstawowej i już zapowiada, że będzie bibliotekarką. - Interesuję się psychologią, to pomaga mi w życiu. Chociaż lubię czytać i poznawać świat z książką w ręku, nie zapomniałam o dziecięcej fascynacji. Kiedyś chciałam być malarką, teraz chwytam aparat fotograficzny i robię zdjęcia. Myślę nawet o ukończeniu kursu fotograficznego - zapowiada pani Bogumiła.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!