środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Bogusława Hawryluk

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2002, 15:51
Autor: Ewa Bagłaj

Sołtys wsi Neple, sekretarz Bialskopodlaskiego Związku Sołtysów RP, organizatorka festynów "Nad Krzną i Bugiem - historia i tradycja podlaska”, autorka piosenek i legend związanych z regionem, laureatka ogólnopolskiego konkursu "Sołtys na Rubieży Państwa”

Urodziła się, wychowała i do dziś mieszka w Neplach. Choć sama nie jest rolnikiem, zna i rozumie ich problemy. Funkcję sołtysa pełni już drugą kadencję. Dla swojej wsi wywalczyła nagrodę w konkursie "Najpiękniejsza wieś na Podlasiu”, doprowadziła do renowacji zabytkowego kopca Piłsudskiego, wspólnie z radą sołecką zainicjowała budowę zbiorowej mogiły żołnierzy poległych w 1920 roku. Reszty projektów nie udało się zrealizować.
- Mam pomysł na zorganizowanie dzieciom wakacji, lepsze wykorzystanie bazy noclegowej w szkole i walorów przyrodniczych, zwłaszcza rzeki Bug. Ale do tego potrzebna jest współpraca z samorządem - podkreśla.
Jej najbliższe plany to budowa boiska, utwardzenie ulic we wsi i zorganizowanie systematycznego usuwania śmieci z miejsc odwiedzanych przez turystów.
Propaguje lokalną tradycję. Grupa młodzieży, którą się opiekuje, zajęła IV miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kolędniczych w Terespolu, zaś "Gościniec Podlaski” drukuje utwory jej pióra stylizowane na miejscowe legendy.
Największą bolączką pani Bogusławy są niszczejące zabytki. Walczy o utworzenie w Neplach muzeum historyczno etnograficzno przyrodniczego, najchętniej w zabytkowym Skarbcu.
Chętnie włącza się w akcje charytatywne. Prowadziła zbiórkę datków na budowę ołtarza w Pratulinie, włączyła się w akcję "Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, organizowała pomoc dla powodzian. W jej domu znalazł schronienie chory bocian.
Pomimo ogromnej aktywności społecznej znajduje czas na hobby zbieranie jagód i grzybów, co stanowi jednocześnie dodatkowe źródło utrzymania rodziny. W zimie szydełkuje, robi na drutach, szyje.
Jest wdową, ma troje dzieci. Najstarszy syn Arkadiusz (27 lat) mieszka z żoną w Białej Podlaskiej, córka Ewa (19 lat) w tym roku zdała maturę i wybiera się na studia, a najmłodszy Dawid (11 lat) uczęszcza do szkoły w Neplach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!