środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Bracia Radziwiłłowie zostali Honorowymi Obywatelami Białej Podlaskiej

Dodano: 30 września 2017, 18:12
Autor: Ewelina Burda

Bracia Konstanty i Maciej Radziwiłłowie odebrali w piątek tytuły w Białej Podlaskiej
Bracia Konstanty i Maciej Radziwiłłowie odebrali w piątek tytuły w Białej Podlaskiej (fot. Ewelina Burda)

Bracia Konstanty i Maciej Radziwiłłowie odebrali w Białej Podlaskiej tytuły Honorowych Obywateli miasta. - To dla nas wyzwanie - przyznali potomkowie magnackiego rodu, który przez kilka wieków władał Białą Podlaską.

– Jako minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł wykazał się zrozumiem spraw miasta, dotyczących szczególnie funkcjonowania bialskiego szpitala. Jego opinia na temat wzorowego działania placówki odbiła się szerokim echem w całym kraju. Dzięki temu możemy budować markę miasta bezpiecznego i otwartego na potrzeby mieszkańców – podkreślił w laudacji prezydent Dariusz Stefaniuk.

Z kolei Maciej Radziwiłł, to biznesmen, prowadzi kilka firm. Kolekcjonuje też dzieła sztuki i pamiątki rodzinne. I jego kolekcję, m.in. ponad 50 wizerunków protoplastów rodu, dawnych właścicieli Białej Podlaskiej, można obecnie oglądać w Muzeum Południowego Podlasia.

– Dzięki pośrednictwu pana Macieja Radziwiłła bialskie muzeum nawiązało cenne kontakty z wiodącym muzeum sztuki w białoruskim Mińsku. Poza tym, wyróżniony planuje kolejną wystawę w naszym muzeum, tym razem o rodzie Sapiehów – zdradził Stefaniuk.

Obaj panowie przy odbieraniu tytułów nie kryli wzruszenia. – Myślę, że nie zasłużyłem na ten tytuł, ale traktuję to jako wyzwanie w moim życiu – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. – Zaczynam się z tym identyfikować i od teraz czuję sie trochę mieszkańcem Białej Podlaskiej. Będę myśleć o tym mieście, działał na jego rzecz i modlił się za Białą – dodał.

Jego brat Maciej Radziwiłł również zaznaczył, że tytuł to nowe wyzwanie. -  Z wielkim wstydem muszę powiedzieć, że przez długi czas tutaj nie przyjeżdżałem. Ale na swoje usprawiedliwienie mam to, że tyle jest miejsc gdzie Radziwiłłowie odznaczyli jakoś swoją obecność – stwierdził. – Chcę dalej ożywiać tradycje Białej i rodu Radziwiłłów. Planuję kolejną wystawę w miejscowym muzeum – zaznaczył Maciej Radziwiłł.

Przypomnijmy, że to prezydent Dariusz Stefaniuk wystąpił do rady miasta z taką propozycją. A radni poparli uhonorowanie braci Radziwiłłów, ale niejednogłośnie. Dotychczas miasto przyznało 9 takich tytułów. W piątek tytułem zasłużonego dla Białej Podlaskiej wyróżniono też  muzyka Jarosława Michaluka, twórcę Podlasie Jazz Festivalu i Biała Blues Festivalu.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 października 2017 o 12:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skandal i cyrk. Zaszczytne tytuły rozdaje się za nic...
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2017 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Myślę, że nie zasłużyłem ... nie przyjeżdżałem"
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2017 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te honorowe obywatelstwa dla dwóch braci,których rody zapisały się negatywnie w Narodzie Polskim to kolejna plama PIS-wska w mieście,ale jest to kolejny element propagandowy nieudanego prezydenta w Białej Podlaskiej.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2017 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kim są "Rządziciele B-B"? B-B kto to co to jest?
Rozwiń
Edek
Edek (1 października 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To za przymusowe szczepienia dostaje się teraz odznaczenia ? Jak tak to dilerzy narkotykowi chyba też będą niedługo zasłużeni w profilaktyce zdrowotnej.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!