wtorek, 30 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Brodacze ze Sławatycz rozpoczęli kolędowanie

Dodano: 31 grudnia 2008, 15:55
Autor: (pim)

W środę po południu prawie dwudziestu młodych mężczyzn biegało po Sławatyczach strasząc dzieci i młode panny. "Brodacze” przez trzy dni będą chodzić po kolędzie i składać ludziom życzenia noworoczne.

Tradycja sięga co najmniej XIX wieku i czasów, gdy Sławatycze były miastem. Wzór stroju jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Długie brody i wąsy symbolizują długie życie, dostojeństwo i duże doświadczenie.

Brodacze mają nogi owinięte słomą, którą mocują sznurkami. Wkładają też stare kożuchy odwrócone futrem na zewnątrz. W rękawy i za pazuchę wciskają wiechcie dłuższej słomy.

Przez wiele dni chłopcy przygotowują z bibułek różyczki, następnie przymocowują je do olbrzymiego, wysokiego kapelusza, z którego powiewają długie wielokolorowe wstęgi. Brodaczy trudno rozpoznać.

- W sumie przez trzy dni kolęduje prawie 30 brodaczy. Część z nich należy do chóru parafialnego. Planujemy w przyszłym roku zorganizować konkurs na najciekawszego brodacza. Musimy podtrzymać tę unikaną tradycję - mówi Bolesław Szulej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!