wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Bulwersyjące wystąpienie radnego. "A inni nie biorą łapówek?"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2010, 19:52

Prokuratura oskarża ordynatora o łapówki. A miejscowy samorządowiec publicznie się dopytuje, ile… kosztowało policyjne dochodzenie w tej sprawie. I sugeruje, że doszło do polowania na lekarza.

Radzyńska Prokuratura Rejonowa skierowała do sadu akt oskarżenia dotyczący wzięcia trzech łapówek przez ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. Prokurator zarzuca Mirosławowi T., że wziął dwa razy po 200 zł i raz 500 zł.

Lekarz się nie przyznaje i sprawy nie komentuje. Co innego Przemysław Litwiniuk, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego. Podczas ostatniej sesji powiatowej skierował szereg uwag do mł. insp. Andrzeja Korolczuka, pierwszego zastępcy komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej (tej komendzie podlega Międzyrzec – red.).

Litwiniuk stwierdził m.in., że w tym mieście wiele osób dziwi się, "że ktoś zrobił polowanie na lekarza”.

– Martwię się o aktywność funkcjonariuszy policji w 2009. Dotyczyła ona zainteresowania międzyrzeckim szpitalem powiatowym. Źródła dowodowe nie cieszą się najwyższym autorytetem w środowisku Międzyrzeca Podlaskiego. Czy to nie uderzenie w dobrych lekarzy? Ile kosztowały działania policji, aby ujawnić 900 zł przyjętych korzyści? – dopytywał się przewodniczący.

Wicekomendant jednoznacznie wyjaśnił, że jego funkcjonariusze zachowywali się zgodnie z Ustawą o policji.

– Chodzi o śledztwo prowadzone przez prokuraturę. Nie zależy ono od policji – zaznaczył. I dodał: Każde źródło jest dobre, jeśli przekazuje informacje. Obojętne w świetle przepisów, czy chodzi o lekarza, czy inny zawód. Istotna jest odpowiedzialność za złamanie prawa. A o winie lub niewinności decyduje sąd – zaznaczył Andrzej Korolczuk.

– Chodziło mi o to, aby ustalić, czy nasza policja interesuje się przypadkami zjawisk korupcyjnych też w innych szpitalach: w Białej Podlaskiej, w Radzyniu Podlaskim – tłumaczył nam wczoraj Przemysław Litwiniuk.

– Czy tam lekarze nie przyjmują dowodów wdzięczności? Jako samorządowiec z organu założycielskiego szpitala w Międzyrzecu muszę się troszczyć o to, żeby miał tam kto leczyć.

Krzysztof Semeniuk, oficer prasowy bialskiej policji, powiedział wczoraj, że przewodniczący rady nie jest osobą kompetentną do oceniania materiału dowodowego w sprawie śledztwa prowadzonego przez prokuraturę. – Wysłuchaliśmy tego wystąpienia. Nie będzie żadnej innej reakcji – wyjaśnił Semeniuk.

Grażyna Kopińska, dyrektor Programu Przeciw Korupcji w Fundacji im. Stefana Batorego:

- Nie wydaje mi się, aby na tym etapie postępowania w sprawie korupcyjnej, krytyka efektywności działań policji i prokuratury była usprawiedliwiona i zrozumiała. Jeśli policja dostaje uprawdopodobniony sygnał, że jest sytuacja korupcyjna i to dotyczy osoby pełniącej funkcję publiczną, to obowiązkiem policjantów i prokuratora jest wszczęcie postępowania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!