wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Był las, jest śmietnik: Jakie kary dla brudasów?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 marca 2011, 19:22

W lesie pod Husinką straszą stare opony, mnóstwo plastikowych butelek i innych pojemników, słoiki, p
W lesie pod Husinką straszą stare opony, mnóstwo plastikowych butelek i innych pojemników, słoiki, p

Lasy wypełniają się grubą warstwą śmieci. Mieszkańcy wsi zarzucają przyjezdnym, że to oni pozbywają się odpadów w ich lasach. Choć wielu z nich nie ma podpisanych umów na wywóz śmieci…

Janusz Szostakiewicz, kierownik Wydziału Spraw Terenowych Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białej Podlaskiej, mówi, że jest przerażony skalą zaśmiecania lasów.

– Na obrzeżach terenów leśnych ludzie wyrzucają całe wory nieczystości. Jak najszybciej jest potrzebny podatek śmieciowy. Ludzie opamiętajcie się! – apeluje Szostakiewicz.

Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska, przyznaje, że zaśmiecanie lasów stało się istną plagą. Chociaż uczniowie szkół w gminie wygrywają wiele powiatowych konkursów ekologicznych, świadomość ekologiczna dorosłych jest zatrważająco niska. Posiadająca 45 wsi gmina wydaje na uprzątanie dzikich wysypisk 31 tys. zł rocznie.

– Pomimo naszych apeli do mieszkańców, nadal wielu gospodarzy nie ma umów na wywóz nieczystości przez Gminny Zakład Komunalny. Najczęściej umowy podpisują starsze kobiety. Kiedy pytamy mężczyzn o odpady, zwykle odpowiadają, że spalają je w parniku. A jako winnych podrzucania śmieci do lasów, wskazują mieszczuchów – mówi wójt.

Zbigniew Turski, sołtys Husinki, też jest przekonany, że to przyjezdni z miasta wyrzucają wory pełne śmieci do prywatnych lasów pod jego wsią.

– Boli mnie, że w rowach i na brzegu lasu widać dużo odpadów. To sprawka mieszczuchów. Zamiast wrzucić śmieci do osiedlowych śmietników, dewastują nasze tereny! – mówi oburzony. A zapytany o wypełnione śmieciami wory po nawozach sztucznych, leżące na brzegu lasu niedaleko Husinki, sołtys twierdzi, że to… mieszczanie posiadający rodzinę na wsi wzięli ze sobą te worki i wypełnili je opadami w mieście...

– Taka to prawda! Nasi ludzie palą śmieci albo je przeorują – zapewnia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!