czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Była księgowa Bialskiego Centrum Kultury chce pieniędzy. I pracy

Dodano: 27 stycznia 2016, 16:03
Autor: Ewelina Burda

Danuta Harasimiuk domaga się w sądzie pracy przywrócenia do pracy w BCK/ fot. E.Burda
Danuta Harasimiuk domaga się w sądzie pracy przywrócenia do pracy w BCK/ fot. E.Burda

Była księgowa Bialskiego Centrum Kultury żąda przywrócenia do pracy i rekompensaty za czas pozostawania bez zatrudnienia. W piątek sąd pracy w Białej Podlaskiej ogłosi wyrok.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W Bialskim Centrum Kultury Danuta Harasimiuk pracowała od 1 grudnia 2012 roku. Najpierw miała umowę o pracę na rok. Pełniła wtedy obowiązki starszej księgowej. Następnie od 1 grudnia 2013 roku została zawarta z nią kolejna umowa o pracę na rok. Tym razem Harasimiuk pracowała w BCK już jako księgowa. Pod koniec drugiej umowy o pracę dowiedziała, się że kolejna umowa będzie już nie o pracę, ale o zlecenie na 3 miesiące. Później, BCK zaproponowało Harasimiuk umowę na zastępstwo i to tę umowę jej wypowiedziano 10 września zeszłego roku. Z dnia na dzień.

– Zgodziłam się na umowę zlecenie, bo pani dyrektor obiecywała, że później znowu dostanę umowę o pracę – mówiła w poniedziałek na rozprawie powódka. – Podczas umowy cywilnoprawnej wykonywałam te same obowiązki, w tym samym miejscu. Różnic żadnych nie było. Nie przyjmowałam tylko wpłat od uczestników zajęć. Poza tym, nadal byłam podległa służbowo głównej księgowej i pani dyrektor BCK – podkreśla była księgowa.

Na poniedziałkowej rozprawie przesłuchana jako świadek była dyrektor BCK Anna Leszczyńska. Zeznała, że powodem zawarcia umowy cywilnoprawnej była sytuacja finansowa Bialskiego Centrum Kultury. – Dostaliśmy mniejszą o blisko 145 tys. zł dotację z Urzędu Miasta na 2015 rok. Nie składałam pani Harasimiuk żadnych obietnic odnośnie zatrudnia na etat po 3-miesięcznej umowie zlecenie – dodała Leszczyńska, która w sierpniu 2015 roku zrezygnowała z funkcji dyrektora BCK.

– Obowiązki pani Harasimiuk zostały podzielone na 3 pracowników działu księgowo-kadrowego. Ta liczba jest wystarczająca – powiedział w poniedziałek w sądzie Zbigniew Kapela, który teraz pełni obowiązki szefa placówki.

„Najsłabsze ogniwo w tym dziale”- tak z kolei o Danucie Harasimiuk wyraziła się główna księgowa BCK Iwona Antonowicz. – Nie miała wcześniej praktyki w księgowości, nie znała zapisów ustawy o rachunkowości. Wszystkiego się uczyła. Jej pracę musiałam jeszcze sprawdzać – mówiła sędziemu Antonowicz.

Podczas umowy cywilnoprawnej Harasimiuk nie podpisywała listy obecności, nie ewidencjonowała też swojej pracy. Ale jak mówi, wysokość wynagrodzenie pozostała na takim poziomie, jak podczas umowy o pracę.

– Gdy pracowałam, odbyłam kursy informatyczne oraz z języka angielskiego. Teraz podjęłam też studia z finansów i rachunkowości na bialskiej PSW – dodaje powódka. Żąda przywrócenia do pracy i rekompensaty za czas pozostawania bez zatrudnienia. Obecnie jest bezrobotna, a ma pięciu synów.

Strona pozwana nie uznaje powództwa i wnosi o jego oddalenie.

– Powódka nie udowodniła, że umowa zlecenie nosiła cechy umowy o pracę – stwierdziła pełnomocnik strony pozwanej adwokat Agata Hawryluk.

Ze względu na „szczególne skomplikowanie strony faktycznej i prawnej” sprawy sędzia Waldemar Bańka wyznaczył termin ogłoszenia wyroku na piątek. – Wymaga to jeszcze narady i oceny zebranego materiału – stwierdził na koniec.

EH ...
Quatar Investment
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

EH ...
EH ... (27 stycznia 2016 o 20:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

...wszystko się zmieni na lepsze dzięki heroicznym wysiłkom obecnie rządzących oraz tej największej gwieździe europejskiej polityki! O innym gwiazdorze pisać nie będę, ponieważ lubię długo spać i nie chciałbym być wyrywany ze snu o godz. 06.00 przez ABW

Rozwiń
Quatar Investment
Quatar Investment (27 stycznia 2016 o 19:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będzie praca!! Dobra praca !! niejaki ryży, ten od "zielonej wyspy", nie zostawi was samym sobie!!on doskonale pamięta,że 2 razy głosowaliście na niego i przez ostatnie 7 lat gorliwie mu d.pę lizaliście!!teraz, razem z inwestorem z Kataru
sprowadzają do polski milion słoni, same samce!! Będziecie im jaja bujać!! Wyposażenie: 
stołek+tasiemka+kask ochronny, należy zabrać z domu!!w niedzielę nadgodziny!!Uwaga!! Należy uważać, aby rozbujanym jajem nie dostać w łeb! aplikacje wypełniać i wysyłać na stronie:
www,jajaslonia.pl ci ,którzy wytrwale lizali ryżemu d.pę, przez 7 lat, mają pierszeństwo.
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2016 o 19:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie rozumiem jak można pracować na emeryturze, no ale jak praca jest wypoczynkiem to tak, bo pracownik, który ma masę pracy to spieprza na emeryturę i nawet nie chce na zakład pracy spojrzeć z przemęczenia.

Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2016 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla Pana Prezesa Bańki każda sprawa jest skomplikowana... Dlatego, choć leciwy, ciągle sądzi w sądzie rejonowym...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!