sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

CBA chce odwołania szefa miejskiej spółki w Radzyniu Podlaskim

Dodano: 16 września 2017, 08:28
Autor: Ewelina Burda

Sławomir Sałata/ fot. UM Radzyń Podlaski
Sławomir Sałata/ fot. UM Radzyń Podlaski

Centralne Biuro Antykorupcyjne wnosi o odwołanie Sławomira Sałaty, prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim. CBA dopatrzyło się nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej w 2015 roku. Chodzi o udziały w spółce Sa-Ba.

- Agenci CBA ustalili , że kontrolowany  pełniąc funkcję prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim i będąc członkiem organu zarządzającego gminną osobą prawną w okresie od 6 marca 2015 roku do 20 listopada 2015 roku  naruszał zakaz wymieniony w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne poprzez posiadanie udziałów przedstawiających więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego w spółce prawa handlowego, to jest, poprzez posiadanie 50 proc. udziałów w spółce z o.o.  z siedzibą w Radzyniu Podlaskim - mówi Piotr Kaczorek z CBA. 

Po zakończonej w sierpniu kontroli, kilka dni temu delegatura CBA w Lublinie skierowała do przewodniczącego rady nadzorczej  PUK wniosek o rozwiązanie umowy o pracę  i odwołanie Sławomira Sałaty z funkcji prezesa  zarządu spółki.

Sałata na stanowisko prezesa miejskiej spółki został powołany przez radę nadzorczą w marcu 2015 roku. Wcześniej był m.in. miejskim radnym z PiS i przedsiębiorcą. Wspólnie z żoną prowadzi firmę Sa-Ba. I właśnie do udziałów w tym biznesie przyczepiło się CBA.

- Potwierdzam, nastąpiło uchybienie, ale zostało naprawione już dwa lata temu. Przez kilka miesięcy, od powołania w marcu, do listopada miałem 50 proc. udziałów w firmie, a powinienem mieć 10 proc. - przyznaje prezes. - W pierwszym oświadczeniu które złożyłem w ciągu 30 dni po objęciu stanowiska, wpisałem zgodnie z prawdą że posiadam 50 proc. udziałów. Natomiast później w listopadzie sprzedałem te udziały żonie, co jest potwierdzone przez notariusza i uzupełnione w KRS - podkreśla szef PUK.

Nie wnosi żadnych uwag do kontroli CBA. - To wręcz wskazuje wyraźnie, że w naszym kraju zaczyna się normalność. To sprawa na dzisiaj już nieistotna, ale nasze organy ścigania realizują obecnie swoje zadania. Bo jeszcze kilka lat temu, to byłoby zamiecione pod dywan - ocenia Sałata.

Przypuszcza, że zostanie odwołany ze stanowiska przez radę nadzorczą, a za chwilę ponownie powołany. - Nawet gdyby tak się nie stało, to mam gdzie wracać. Rodzinna firma Sa-Ba rozwija sie bardzo dobrze- dodaje.

Z kolei, burmistrz Jerzy Rębek zwraca uwagę, że pismo CBA adresowane do rady nadzorczej PUK zawiera nie sugestię, ale polecenie rozwiązania umowy o pracę z kontrolowanym i odwołanie go z funkcji prezesa. 

- Stąd Rada Nadzorcza obligatoryjnie podejmie stosowne działania- podkreśla burmistrz Jerzy Rębek.

Nie zmienia to faktu, że władze miasta są zadowolone z kierownictwa Sławomira Sałaty. W 2017 roku PUK na rzecz miasta  przekazało dywidendę w wysokości 200 tys. zł. - Moje oświadczenia są jawne a moje odczucie jest takie że był to donos. Nie podoba się opozycji radzyńskiej że dzieją sie dobre rzeczy w PUK. Ale ja mam czyste sumienie - zapewnia na koniec prezes spółki.

pazerność
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pazerność
pazerność (16 września 2017 o 23:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta dywidenda to akurat byle jaka pensyjka dla nawet początkującego notabla i dla użytkowników z tego nie zostało nawet na jeden hydrant przy ulicy...
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2017 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzepac wszytkich poza misiewiczami i tak robia.
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2017 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CBA powinno przetrzepać wszystkich zatrudnionych w urzędach, pochodzących z okręgów wyborczych swoich zwierzchników.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!