piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Cerkiew w Terespolu miejscem kultu. Już pięć ikon wydziela mirro

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2010, 19:00
Autor: (pim)

Wonny olej wydziela już pięć ikon w cerkwi i na terenie prawosławnej parafii. Cerkiew nie chce wprost mówić o cudzie, ale do Terespola pielgrzymują tłumy wiernych z całej Polski.

Andrzej Boublej, rzecznik prasowy prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, potwierdza, że od 28 września do dziś na terenie parafii jak też w samej cerkwi w sumie miało miejsce pięć objawień.

– Wonny olej wydzielały trzy ikony Bogurodzicy oraz dwie przedstawiające świętych (w tym jedna dotyczy grupki świętych związanych z miejscowymi ziemiami). Olej pojawia się przez 2–4 dni. Trzy z pięciu ikon są na stałe w cerkwi. Dwie zaś pozostają u parafian.

Jedna z tych ikon zostanie przekazana odrodzonemu prawosławnemu monasterowi w Turkowicach koło Hrubieszowa – informuje rzecznik. I dodaje: W prawosławiu nie mówimy, że ikona "płacze”, lecz że wydziela święty olej. Jest to nazywane mirotoczenije. Stanowi znak obecności Bożej – wyjaśnia.

Do Terespola przybywają tysiące pielgrzymów prawosławnych i katolików z całego kraju. W niedzielę specjalne modlitwy przed ikoną Matki Bożej zaczynają się o godz. 17. Proboszcz ostatnio wprowadził we wtorki i czwartki o godz. 10 i 17 nabożeństwa na wzór mnichów na św. Górze Atos.

Pan Jerzy z Białej Podlaskiej też tam pielgrzymował:

- Kiedy byłem tam w poniedziałek, zastałem wielki tłum. Panował niezwykły nastrój. Kupiłem ikonkę, którą duchowny przy ikonie Matki Bożej pędzelkiem namaścił wonnym olejem, wydobywającym się z obrazu. Słyszałem, że niedawno było tu małżeństwo katolików z Białegostoku, które doświadczyło cudownego działania modlitwy w tej cerkwi. Kobieta na wózku po powrocie do domu wstała z niego, a jej mąż chwalił się, że ustąpiły mu przewlekłe kłopoty związane z układem pokarmowym – opowiada pan Jerzy.

Terespolski lek. med. Cezary Düm przyznaje, że intensywne przeżycie misterium nabożeństwamoże pozytywnie wpłynąć na chorych.

– We wtorek przyszła do mnie przewlekle chora kobieta, która od dawna się leczy. Pochwaliła się, że po nabożeństwie w cerkwi trochę lepiej się czuje – wspomina doktor.

Andrzej Boublej przyznaje, że sam był zdumiony, kiedy w niedzielę wieczorem ujrzał, że z ikony przedstawiającej jednego ze świętych wydobywa się obficie olejek.

– Czuje się wtedy bojaźń, obecność Bożą. Jest tam sakrum. Trzeba zatem zachować niezwykłą pokorę. Dlatego, w celu uniknięcia sensacji, ostatnio wprowadziliśmy zakazy robienia zdjęć i filmowania – wyjaśnia rzecznik.

Dodaje, że niedawno arcybiskup Abel wyraził zgodę, aby 22 listopada terespolska parafia uroczyście świętowała święto ikony Bogurodzicy Szybko Spełniającej Prośby.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!