piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Cerkiew w Terespolu miejscem kultu. Już pięć ikon wydziela mirro

Dodano: 24 listopada 2010, 19:00
Autor: (pim)

Wonny olej wydziela już pięć ikon w cerkwi i na terenie prawosławnej parafii. Cerkiew nie chce wprost mówić o cudzie, ale do Terespola pielgrzymują tłumy wiernych z całej Polski.

Andrzej Boublej, rzecznik prasowy prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, potwierdza, że od 28 września do dziś na terenie parafii jak też w samej cerkwi w sumie miało miejsce pięć objawień.

– Wonny olej wydzielały trzy ikony Bogurodzicy oraz dwie przedstawiające świętych (w tym jedna dotyczy grupki świętych związanych z miejscowymi ziemiami). Olej pojawia się przez 2–4 dni. Trzy z pięciu ikon są na stałe w cerkwi. Dwie zaś pozostają u parafian.

Jedna z tych ikon zostanie przekazana odrodzonemu prawosławnemu monasterowi w Turkowicach koło Hrubieszowa – informuje rzecznik. I dodaje: W prawosławiu nie mówimy, że ikona "płacze”, lecz że wydziela święty olej. Jest to nazywane mirotoczenije. Stanowi znak obecności Bożej – wyjaśnia.

Do Terespola przybywają tysiące pielgrzymów prawosławnych i katolików z całego kraju. W niedzielę specjalne modlitwy przed ikoną Matki Bożej zaczynają się o godz. 17. Proboszcz ostatnio wprowadził we wtorki i czwartki o godz. 10 i 17 nabożeństwa na wzór mnichów na św. Górze Atos.

Pan Jerzy z Białej Podlaskiej też tam pielgrzymował:

- Kiedy byłem tam w poniedziałek, zastałem wielki tłum. Panował niezwykły nastrój. Kupiłem ikonkę, którą duchowny przy ikonie Matki Bożej pędzelkiem namaścił wonnym olejem, wydobywającym się z obrazu. Słyszałem, że niedawno było tu małżeństwo katolików z Białegostoku, które doświadczyło cudownego działania modlitwy w tej cerkwi. Kobieta na wózku po powrocie do domu wstała z niego, a jej mąż chwalił się, że ustąpiły mu przewlekłe kłopoty związane z układem pokarmowym – opowiada pan Jerzy.

Terespolski lek. med. Cezary Düm przyznaje, że intensywne przeżycie misterium nabożeństwamoże pozytywnie wpłynąć na chorych.

– We wtorek przyszła do mnie przewlekle chora kobieta, która od dawna się leczy. Pochwaliła się, że po nabożeństwie w cerkwi trochę lepiej się czuje – wspomina doktor.

Andrzej Boublej przyznaje, że sam był zdumiony, kiedy w niedzielę wieczorem ujrzał, że z ikony przedstawiającej jednego ze świętych wydobywa się obficie olejek.

– Czuje się wtedy bojaźń, obecność Bożą. Jest tam sakrum. Trzeba zatem zachować niezwykłą pokorę. Dlatego, w celu uniknięcia sensacji, ostatnio wprowadziliśmy zakazy robienia zdjęć i filmowania – wyjaśnia rzecznik.

Dodaje, że niedawno arcybiskup Abel wyraził zgodę, aby 22 listopada terespolska parafia uroczyście świętowała święto ikony Bogurodzicy Szybko Spełniającej Prośby.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!