niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Chcą odbudować XVII-wieczny Pałac Radziwiłłów. Powstanie centrum biznesowe?

Dodano: 26 lipca 2015, 09:17
Autor: Ewelina Burda

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej zachowały się m.in. wieża, brama wjazdowa, oficyny czy kaplica zamkowa. Brakuje głównego obiektu, czyli pałacu. Plany jego konstrukcji ma Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni/ fot. Archiwum
Na terenie zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej zachowały się m.in. wieża, brama wjazdowa, oficyny czy kaplica zamkowa. Brakuje głównego obiektu, czyli pałacu. Plany jego konstrukcji ma Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni/ fot. Archiwum

Plany odbudowy XVII-wiecznego Pałacu Radziwiłłów ma Fundacja Fundusz Rewitalizacji z Gdyni, która chce tu stworzyć centrum biznesowo-konferencyjne. W jej radzie zasiada m.in. twórca SKOK, senator Grzegorz Bierecki.

W tej chwili gotowa jest wstępna koncepcja rekonstrukcji Pałacu Radziwiłłów – mówi Maciej Bąk, prezes zarządu gdyńskiej fundacji. – Uzyskaliśmy opinię ekspercką, dotyczącą możliwości otrzymania dotacji na tę inwestycję w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Za wcześnie jednak, by mówić o szczegółach ewentualnej inwestycji, źródłach jej finansowania, a także o terminach – zastrzega Bąk.

Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Sam pałac ostatecznie rozebrano jednak w 1883 roku. Na miejscu zachowały się m.in. brama wjazdowa, wieża, oficyny czy kaplica zamkowa.

– Mamy pięknie zrewitalizowany dziedziniec, ładnie zaprojektowany ogród włoski, brakuje nam obiektu głównego – podkreśla Mieczysław Bienia, archeolog z Muzeum Południowego Podlasia. Od lat jest on wielkim orędownikiem odbudowy pałacu. – Próba rekonstrukcji nie byłaby trudna, bo mamy sporo informacji na temat obiektu. Są ryciny i badania archeologiczne – potwierdza archeolog.

– Rekonstrukcja Pałacu Radziwiłłów to odważny, zakrojony na dużą skalę projekt, którego realizacja z pewnością zajmie wiele lat – zaznacza prezes Fundacji Fundusz Rewitalizacji. – Pałac Radziwiłłów może stać się miejscem idealnym np. dla biznesu konferencyjnego, pewnego rodzaju biznesową wizytówką Białej Podlaskiej. To z kolei da miejsca pracy i skupi na mieście uwagę inwestorów – uważa Maciej Bąk.

Fundacja powstała zaledwie rok temu. Jej prezes przekonuje, że jej działalność nie jest nastawiona na zysk. – Fundacja w nowoczesny sposób chce troszczyć się o zabytki. Projekt związany z Pałacem Radziwiłłów jest przykładem takiego podejścia, bo łączy dbałość o dziedzictwo kulturowe ze stymulowaniem rozwoju lokalnej społeczności, także w wymiarze gospodarczym – kończy Bąk.

Władze miasta nie zdradzają zbyt wiele. – Przedsięwzięcie jest na etapie rozmów, dlatego trudno w tej chwili mówić o szczegółach. Prezydent Dariusz Stefaniuk chce rozmawiać z każdym, kto mógłby przyczynić się do odbudowy obiektu, który z pewnością stanowiłby architektoniczną i turystyczną perełkę na mapie regionu i kraju – przyznaje rzecznik prezydenta Michał Trantau.

Gdyńska Fundacja rozważa kilka lokalizacji w kraju. – Wybór miejsca, w którym zostaną zaangażowane nasze środki zależy od zakresu uzgodnień z władzami samorządowymi i konserwatorami zabytków. Decyzję w tej kwestii zamierzamy podjąć do końca roku – zaznacza Maciej Bąk.

Bialski konserwator zabytków Jan Maraśkiewicz był wczoraj nieuchwytny. Na łamach lokalnej prasy mówił jednak, że z punktu widzenia konserwatorskiego, odbudowa obiektu jest dopuszczalna.

Gość
Gość
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 sierpnia 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale wał- biora publiczny plac [ po rewitalizacji] buduja za publiczne [ wsparcie maista i uni pod plaszczykiem zabytku] sobie PRYWATNY hotel !!!!!!!!!! no to stefaniuk pewnie sypnie groszem grzesiowi. gratuluje wyboru nowego prezydenta
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2015 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak to, prywaciaz bierecki chce na naszym dziedzincu postawic sale konserencyjna i za free korzystac z miejsca bo "odbuduje" cos czego nie ma od 150 lat????
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2015 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jakaś paranoja z tymi centrami biznesowo-konferencyjnymi !!!! po co to nam na biednym Podlasiu ? My nie potrzebujemy takich dziwacznych inwestycji ale miejsc pracy w fabrykach, przetwórniach (ogromy rynek surowców -warzywa, owoce)Ciągle zachwycają się lokalne media I(bez wyjątku) nowymi centrami handlowymi i tymi centrami j/w Czas się opamiętać !!!!! bo inaczej to za 20 lat zarośnie nas ziele i las
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2015 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to wał. Za publiczne pieniądze chcą sobie wybudować biznesik, bo normalnie się nie opłaca.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2015 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tuż po wgranych wyborach samorządowych w BP przez PiS , rozeszła się wieść że pan Birecki , chce przejąć zespół pałacowo-parkowy Radziwiłów. Pytanie jaką jeszcze cenę za wsparcie finansowe w kampanii wyborczej pan Stefaniuk jest w stanie zapłacić , czy bankomat SKOKU w budynku urzędu miejskiego to i tak szczyt arogancji ...a wszystko to z dobroci serca po katolicku po pisowsku amen
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!