sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Chce odzyskać pałac

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2002, 17:22

Eklektyczny styl neogotyckiego pałacu w Radzyniu Podlaskim, mimo że od dawna nikt o ten obiekt nie d
Eklektyczny styl neogotyckiego pałacu w Radzyniu Podlaskim, mimo że od dawna nikt o ten obiekt nie d

Zwrotu pałacyku przy ul. Sitkowskiego w Radzyniu Podlaskim domagają jego spadkobiercy. Wniosek w tej sprawie złożył do wojewody lubelskiego Jeremi Doria-Dernałowicz, mieszkaniec Warszawy.

Chodzi o działkę prawie 3,5-hektarową, zwaną Gubernią, na której znajduje się pałacyk wzniesiony przez rodzinę Potockich w końcu XVIII wieku. Znawcy dziejów polskiej sztuki, dopatrują się w jego architekturze elementów neogotyckich, wprowadzonych podczas gruntownej przebudowy obiektu około 1870 r.
Podczas I wojny światowej Gubernia stała się siedzibą rodziny Szlubowskich. Na początku II wojny światowej majątek przejęli Niemcy. W 1939 r. zmarł jego ostatni właściciel - Bronisław Korwin-Szlubowski. Po zakończeniu wojny dobra radzyńskie przejął Skarb Państwa (bez odszkodowania) w trybie dekretu PKWN. Później przez dłuższy okres pałacyk wykorzystywany był na internat. W 1968 r. utworzono w nim oddział chorób płuc radzyńskiego szpitala, który funkcjonował ponad 32 lata. Od prawie trzech lat obiekt stoi pusty i niszczeje.
- Pod koniec 1999 roku na podstawie decyzji wojewody nieruchomość stała się własnością samorządu W tym roku zorganizowaliśmy dwa przetargi na jej sprzedaż. Nie doszły do skutku ze względu na brak chętnych. Nie udało się też sprzedać nieruchomości w drodze negocjacji. Zapewne duży wpływ ma fakt, że znajduje się ona w ścisłej strefie konserwatorskiej, co związane jest ze spełnieniem szczególnych wymagań remontowych - informuje Henryk Kosiński z radzyńskiego starostwa.
Wnioskodawca domaga się od wojewody stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego z 30 listopada 1946 r., wydanego przez Wojewódzki Urząd Ziemski w Lublinie. Obecnie Urząd Wojewódzki prowadzi postępowanie z tym związane. Obojętnie jaka będzie decyzja wojewody, to całą sprawę zapewne rozstrzygnie dopiero sąd.•

Jerzy Kułak, starosta radzyński:

-Jestem zaskoczony wnioskiem spadkobierców radzyńskiej nieruchomości. Tym bardziej, że zainteresowani nie mają jeszcze sądowego postanowienia spadkowego. Zapewne duży wpływ na wystosowanie tego wniosku, miał niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, na podstawie którego zwróciliśmy spadkobiercom majątek w pobliskich Czemiernikach. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!