niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Chełm, Biała Podlaska: Nie likwidujcie nam prokuratur!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 stycznia 2015, 17:30

Ośrodkom zamiejscowym lubelskiej Prokuratury Okręgowej w Białej Podlaskiej i Chełmie grozi likwidacja. Chce tego Prokuratura Generalna. Powód? - Te ośrodki są jedynymi tego typu w kraju. M.in. ze względu na to, że w miastach gdzie się znajdują, nie ma sądów okręgowych - tłumaczy Maciej Kujawski z biura prasowego Prokuratury Generalnej.

- Ośrodki powstały głównie po to, by zajmować się przestępczością transgraniczną. Ale okazało się, że skala problemu nie jest tak duża. Poza tym, większość takich spraw prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Lublinie - dodaje Kujawski.

Nie bez znaczenia są też wchodzące niedługo w życie nowe przepisy kodeksu postępowania karnego. - Chcemy wzmocnić Prokuraturę Okręgową w Lublinie kadrą z Białej Podlaskiej i Chełma, lub odpowiednie działy prokuratur rejonowych - zaznacza prokurator Kujawski.

Decyzja należy do ministra sprawiedliwości. Kiedy zapadnie - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że plany budzą wątpliwości. - Z uwagi na charakter, ilość i jakość prowadzonych spraw Prokuratura Okręgowa w Lublinie uważa, że ośrodki zamiejscowe w Białej Podlaskiej oraz Chełmie powinny zostać utrzymane - mówi rzecznik lubelskiej Prokuratury Okręgowej Beata Syk-Jankowska.

Zwraca uwagę, że sprawą morderstwa w Rakowiskach zajmują się właśnie prokuratorzy z Białej Podlaskiej. Ucierpią też mieszkańcy, którzy będą musieli dojeżdżać do Lublina czy Zamościa.

Plany reorganizacji nie spodobały się też samorządom. - Brak tego rodzaju ośrodka umniejszy prestiż miasta oraz będzie realną przyczyną jego marginalizacji - uważa prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. - Likwidacja przyczyni się do wydłużenia obiegu korespondencji procesowej. Utrudni dostęp obywateli do urzędu, a tym samym narazi na niezadowolenie mieszkańców zarówno miasta jak i regionu - dodaje prezydent.

- Bulwersujące jest to, że w 47 spośród 49 byłych miast wojewódzkich nadal funkcjonują Prokuratury Okręgowe. Tymczasem prokurator dąży do tego, by Chełmowi i Białej Podlaskiej odebrać jeszcze to, co po tych prokuraturach zostało, czyli ośrodki zamiejscowe - komentuje Józef Górny, wiceprezydent Chełma. - Wystosowaliśmy już do ministra sprawiedliwości protest w tej sprawie.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!