wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Chińczycy i Arabowie sprawdzają lotnisko w Białej Podlaskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2011, 18:44

a razie na bialskim lotnisku startują tylko motolotnie. (Marek Pietrzela)
a razie na bialskim lotnisku startują tylko motolotnie. (Marek Pietrzela)

Firmy z Pekinu i Dubaju sprawdzają, czy dawne lotnisko wojskowe mogłoby obsługiwać samoloty cargo. Na razie tony towarów latają z Azji do portów w Niemczech, a stamtąd tirami docierają do Polski.

Chińczycy już byli. Za kilka tygodni mają przyjechać inwestorzy spedycyjni z Dubaju (ZEA). Ale bialczanie są ostrożni po gorzkich doświadczeniach z tureckim wizjonerem Vahapem Toyem, obiecującym przed dziesięcioleciem olbrzymie inwestycje lotniskowe i tor Formuły I.

Prezydent miasta Andrzej Czapski nie chce się na tym etapie wypowiadać w sprawie inwestorów. Jego zastępca Adam Olesiejuk po spotkaniu z Chińczykami też jest ostrożny: Czekamy na efekty. Gościom z Pekinu pokazaliśmy nie tylko lotnisko, ale też przedstawiliśmy nasze miasto jako przyjazne inwestorom. Wygląda na to, że Chińczycy chcą nawiązać bliższą współpracę – mówi wiceprezydent.

Przygotowujący bialską inwestycję Włodzimierz Judkowiak, prezes spółki "Biala Airport” (wcześniejsza nazwa "Cargo Hub”), dzierżawiącej 327 ha bialskiego obszaru lotniskowego, przyznaje, że jest zadowolony z pierwszych rozmów z duża firmą spedycyjną z Pekinu.

– W tej chwili rosnący strumień towarów z Chin do Polski dociera samolotami na lotniska w Niemczech i następnie jest dowożony ciężarówkami do naszego kraju. Zapowiedzi wielu inwestycji chińskich w naszym kraju wiążą się też z poszukiwaniem odpowiedniego lotniska cargo – zauważa Judkowiak.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prezes chińskiej firmy (zajmuje się przewożeniem towarów drogą morską i lotniczą do Europy) wyjawił, że przedsiębiorcy z Azji mają kapitał i chcą inwestować w Polsce, m.in. w transport. Wiemy tez, że wkrótce powróci na rozmowy w Polsce, choć wcześniej planował prowadzić w tej sprawie tylko korespondencję.

Póki co, prezes Judkowiak jest zadowolony z pomyślnego odbioru lądowiska przez kontrolerów z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – Oczekujemy na przygotowanie odpowiedniej decyzji pozwalającej nam na uruchomienie lądowiska. Badania potwierdziły, że stan pasa pozwala na użytkowanie małych samolotów do 5,5 tony – ujawnia prezes.

Na lądowisku dobiegają końca prace nad oczyszczaniem betonowych płyt z trawy rosnącej pomiędzy szczelinami. Przygotowany został maszt po rękaw lotniskowy. Gotowa jest radiostacja. Uruchomienie lądowiska planowane jest jeszcze w maju. Dopytuje o nie wielu fanów latania z kilku areoklubów. Być może będzie to też atut dla zagranicznych inwestorów, którzy będą mogli docierać samolotami do Białej Podlaskiej na dalsze rozmowy w sprawie portu cargo.

Już 11 marca firma "Cargo Hub” złożyła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie modernizacji i rozbudowy bialskiego lotniska.

– Ze względu na braki formalne wezwaliśmy firmę do uzupełnienia dokumentacji. Czekamy. Dalsze postępowanie i jego szybkość zależy od jakości dokumentów i czy będą problemy zwiazane m.in. z analizą oddziaływania akustycznego – mówi Beata Sielewicz, regionalny dyrektor ochrony środowiska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!