niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Chleb dla starosty

Dodano: 16 września 2002, 16:30
Autor: Ewa Bagłaj

W powiatowym konkursie na najpiękniejszy zwyciężyła gmina Janów Podlaski. Na zdjęciu panie z tej gmi
W powiatowym konkursie na najpiękniejszy zwyciężyła gmina Janów Podlaski. Na zdjęciu panie z tej gmi

Ostatnio najczęściej powtarzanym w powiecie bialskim zdaniem było: "Jedziemy do Terespola” - żartował poseł Jerzy Franciszek Stefaniuk na otwarciu IV Dożynek Powiatowych.

Uroczystość rozpoczęła msza pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, ordynariusza diecezji siedleckiej. Po czym długi na kilometr korowód z wieńcami ze wszystkich gmin przemaszerował główną ulicą miasta. Akompaniament orkiestry dętej z OSP w Rossoszu oraz kapel ludowych wywabił z domów nawet tych nielicznych mieszkańców, którzy początkowo nie zamierzali brać udziału w święcie.
Uroczystości odbyły się na stadionie sportowym, gdzie licznie zgromadzonych uczestników oraz publiczność powitał Zbigniew Banach, burmistrz Terespola. Rundzie honorowej korowodu towarzyszyła prezentacja gmin oraz osiągnięć wyróżniających się rolników. Po odśpiewaniu tradycyjnej pieśni dożynkowej przez chór Zespołu Szkół w Małaszewiczach nastąpił najdonioślejszy moment - starostowie dożynek, Wanda Rydz i Jan Krzyżanowski, przekazali bochen chleba na ręce starosty bialskiego Bogusława Żądło. Odegranie roty zakończyło część oficjalną.
Uroczystość udowodniła, że podlaska kultura ludowa wciąż funkcjonuje: barwne stroje gospodyń, tradycyjne i ozdobne wypieki, cała dożynkowa obrzędowość, a przede wszystkim wieńce symbolizujące różnobarwność i urodę tej ziemi. W konkursie na najpiękniejszy zwyciężyła gmina Janów Podlaski. Żywotność wschodniego folkloru potwierdził przegląd piosenek zatytułowany "Raz na ludowo”, do którego zgłosiło się wiele zespołów, również z Białorusi.
Imprezę urozmaicił kabaret "Pigwa Show” oraz występ chóru "Corda Vox” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Terespolu, kierowany przez Tomasza Jezuita. Wieczorem wszystkich zachwycił pokaz sztucznych ogni, perfekcyjnie zgrany z podkładem muzycznym. Przez kwadrans zachmurzone niebo rozświetlały sztuczne konstelacje, co okazało się skutecznym sposobem na odpędzenie zaczynającego kropić deszczu. Pogoda pozwoliła młodzieży długo jeszcze bawić się przy muzyce.•
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24