piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Co wolno wójtowi, a co samorządowi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2003, 14:49

Rozszerza się pole konfliktu pomiędzy wójtem a samorządem gminy Kąkolewnica Wschodnia. Przed miesiącem informowaliśmy o rekordowej zniżce wynagrodzenia, jaką wójtowi Adamowi Kurowskiemu zafundowała Rada Gminy. Pojawiły się nowe ogniska zapalne.

Wójt podczas poprzedniej kadencji otrzymywał 8,2 tys. zł, a od listopada tylko 2,78 tys. zł miesięcznie (brutto). Zaskarżył uchwałę w tej sprawie i ma duże szanse otrzymać przysługujące mu z mocy prawa wyższe stawki.
Nawet przewodniczący rady, wieloletni przeciwnik wójta - Janusz Skupiński przyznaje, że konieczne będzie przywrócenie dodatku specjalnego. - W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z 3 grudnia wynagrodzenie wójta powinno wynosić minimum 2,3 zasadniczego, a ja miałem dotąd zachowany współczynnik 1,2. To już zmienił samorząd. Niestety, nie dał mi dodatku specjalnego, który powinien wynosić od 20 do 40 procent wynagrodzenie zasadniczego. Nie spodziewam się innego, niż minimalny - wyjaśnia Adam Kurowski.
Nowy konflikt dotyczy obrony pracownicy Urzędu Gminy zwolnionej z działu ewidencji. - Wystąpiliśmy o zaprzestanie szykanowania tej kobiety, która ujawniła, kto w gminie pobrał celowe fundusze przekazane na biuro wyborcze. Uznaliśmy, że w grę wchodzi zemsta - mówi Janusz Skupiński.
Wójt twierdzi, że urzędniczka nie umiała opanować nowej procedury składania wniosków na dowody osobiste, dlatego dał jej wypowiedzenie. Sąd uznał działanie wójta za nieskuteczne. A. Kurowski postanowił jednak złożyć apelację i nie uwzględniać stanowiska Rady Gminy. Według radnych wójt lekceważy ich sygnały o niezadowoleniu z mianowania na stanowisko zastępcy Adama Szulika, długoletniego wójta Drelowa, który jesienią przegrał wybory w swojej gminie. - Złożymy protest do wójta. Zastępcą powinien być człowiek z naszego terenu - podkreśla Janusz Skupiński.
Wójt Adam Kurowski przyznaje, że wczoraj zaczął pracę Adam Szulik. - Chcę mieć zastępcę fachowca o dużym doświadczeniu samorządowym. Część radnych musi nauczyć się, że pewne kompetencje są ich, a inne moje. Nie dam sobą sterować. Gdybym dopiero zaczynał pracę, moja pozycja byłaby słaba. Tymczasem za mną jest 13 lat doświadczenia samorządowego - zaznacza wójt.
Dodaje, że pozytywnym zaskoczeniem jest postawa Janusza Skupińskiego, który także dysponując kilkunastoletnim stażem w samorządach potrafi hamować opozycję żądną rewanżu. •

Samorządowy układ

Adam Kurowski wygrał wybory bezpośrednie na wójta. Do Rady Gminy weszło tylko 5 jego zwolenników. 10 radnych reprezentuje wcześniejszą opozycję, która w minionych kadencjach przegrała referenda w sprawie jego odwołania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!