niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Co z budową A2 w Lubelskiem? Minister odpowiada posłowi

Dodano: 16 maja 2017, 19:19
Autor: Ewelina Burda

Na odcinek autostrady A2 od Mińska Mazowieckiego do granicy z Białorusią będziemy musieli poczekać. Dopytywał o to na ostatnim posiedzeniu Sejmu poseł Stanisław Żmijan (PO).

Nie wiadomo, jak będzie z dalszym odcinkiem A2 do granicy z Białorusią
Nie wiadomo, jak będzie z dalszym odcinkiem A2 do granicy z Białorusią

- Moje dotychczasowe działania skupiały się na dopilnowaniu rozstrzygnięcia przetargu na odcinek od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego, który trwał ponad 540 dni. Po wyłonieniu wykonawcy w kwietniu tego roku  ministerstwo obiecuje podpisanie umowy w lipcu  - mówi poseł Żmijan.

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa tłumaczy że przetarg został rozpisany w czerwcu 2015 roku, ale "nie był dobrze przygotowany, dlatego podstępowanie przetargowe trwało tak długo". - W lipcu zostaną podpisane umowy z wykonawcami - zapewnia Kazimierz Smoliński wiceminister infrastruktury.  

Inwestycja budowy A2  na odcinku węzeł Lubelska – początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego jest podzielona na dwa fragmenty. Pierwszy prowadzi do węzła Konik i liczy 5,6 kilometrów.  Drugi biegnie już do obwodnicy Mińska Mazowieckiego i ma długość 9 kilometrów. Budowa tych dwóch fragmentów będzie kosztować ponad pół miliarda złotych.

Nie wiadomo natomiast jak będzie z dalszym odcinkiem A2 do granicy z Białorusią.  - Te odcinki obecnie nie zostały skierowane do realizacji, bo nie mamy zapewnionego finansowania. Ale jest szansa na realizację odcinka od obwodnicy Mińska do drogi S19 w Międzyrzecu Podlaskim - przyznaje wiceminister.

Z danych resortu wynika że ruch na trasie z Mińska do Siedlec jest dosyć duży i wynosi od 10 do 12 tys. pojazdów na dobę. - Ale za Siedlcami dramatycznie spada i wynosi ok. 2 tys. pojazdów na dobę. Ale zakładamy że jeżeli uda się zrealizować odcinek przynajmniej do Siedlce, to ruch będzie się zwiększał- dodaje Smoliński.

Ministerstwo ma wkrótce ogłosić przetarg na koncepcję programową dla dalszych odcinków A2.  - Realizacja tych odcinków drogi za Mińskiem Mazowieckim będzie możliwa w latach 2021-2024- zastrzega wiceminister. - Niestety dane przedstawione przez sekretarza stanu były błędne i zaniżone. Według danych z 2015 roku, na temat średniego dobowego natężenia ruchu na drogach krajowych wynosi on na odcinkach od Siedlec do granicy z Białorusią od 5 tys. do 11 tys. pojazdów na dobę- kontrargumentuje poseł Stanisław Żmijan.

QUIZ

Ulice Lublina z czasów PRL. Sprawdź, ile z nich pamiętasz QUIZ

Czytaj więcej o: drogi
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 maja 2017 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratuluję cierpliwości ;-)
Rozwiń
Gość
Gość (20 maja 2017 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co do ruchu na odcinku Siedlce - Terespol to ktoś kto liczył 2000 samochodow na dobę mocno nagiął prawdę. Samemu pokusilem się kiedyś o liczenie aut w niedzielę w Styrzyńcu i w ciągu 3 godzin zaliczyłem ponad 800.
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2017 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Poseł Żmijan ma rację". Słuszna uwaga ale jest posłem od wielu lat i co z tego?.... Gdzie jest jego zaangażowanie na rzecz regionu z którego się wywodzi?
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poseł Żmijan ma rację. Przez przejście w Kukurykach i Terespolu przejeżdża ok 7 tys samochodów na dobę. Doliczając ruch lokalny to trasą jedzie ponad 10 tys samochodów na dobę.
Rozwiń
Gość
Gość (17 maja 2017 o 12:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poseł zaczyna się ukazywać i odzywać czyżby czas już zaczynać kampanię
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!