niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Coraz więcej pomysłów na upamiętnienie Bogusława Kaczyńskiego

Dodano: 22 kwietnia 2016, 15:22
Autor: Ewelina Burda

Festiwal, pomnik - w Białej Podlaskiej rodzi się coraz więcej pomysłów upamiętnienia Bogusława Kaczyńskiego/ fot. www.boguslaw-kaczynski.pl/
Festiwal, pomnik - w Białej Podlaskiej rodzi się coraz więcej pomysłów upamiętnienia Bogusława Kaczyńskiego/ fot. www.boguslaw-kaczynski.pl/

Bialskie Centrum Kultury będzie nosić imię Bogusława Kaczyńskiego. Radni poparli propozycję prezydenta. Ale to nie jedyny pomysł upamiętnienia tego pochodzącego z Białej Podlaskiej znawcy i popularyzatora muzyki klasycznej.

Bogusław Kaczyński zmarł 21 stycznia. – To jedna z bardziej znanych osób, która pochodziła z naszego miasta – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk. – Nadanie BCK jego imienia to moja inicjatywa, która została poparta przez różne środowiska, m.in. osób które znały pana Bogusława – dodaje prezydent. Jego zdaniem Kaczyński był mocno zaangażowany w krzewienie kultury. – Będzie to także misją Bialskiego Centrum Kultury – uważa Stefaniuk. Do tej pory BCK nie miało swojego patrona.

W 2008 roku Kaczyński został Honorowym Obywatelem Białej Podlaskiej. Urodził się tu w 1942 roku, później ukończył I LO im. J. I. Kraszewskiego. Na studia na Akademii Muzycznej przeniósł się do Warszawy. – Natomiast 2 maja w dzień jego urodzin chcemy zorganizować w Parku Radziwiłłowskim wydarzenie słowno-muzyczne oraz wystawę zdjęć z jego wizyt w rodzinnym mieście – zapowiada prezydent. Miasto rozmawia m.in. z Witoldem Matulką, tenorem i wieloletnim przyjacielem Bogusława Kaczyńskiego. – Może zaszczyci nas swoją obecnością i da tu koncert – zdradza prezydent.

Pojawił się też pomysł organizacji festiwalu imienia wybitnego bialczanina. – To inicjatywa Jarosława Michaluka. Dopinamy termin, pan Jarek wie już jacy artyści mieliby wystąpić. Zwróciłem się w tej sprawie o patronat Ministerstwa Kultury. Jarosław Michaluk jest gwarantem odpowiedniego poziomu artystycznego i wykonawczego – dodaje Stefaniuk.

Michaluk to prezes Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego, od lat organizuje w mieście festiwale jazzowe i bluesowe. – Wyszedłem  z taką propozycję. Pomyślałem, że możemy w ten sposób wprowadzać do Białej muzykę klasyczną – stwierdza pomysłodawca.

Inne środowiska chcą z kolei budowy pomnika. – Koncepcje są różne. Czy to będzie tablica, ławka - jestem za. Powinien zawiązać się komitet, który będzie zbierał na to środki – zaznacza prezydent Białej Podlaskiej.

Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku w mieście ma powstać pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!