wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Cudzoziemcy szukają tu spokoju. Dostają więcej

Dodano: 10 czerwca 2015, 16:10
Autor: Ewelina Burda

Aslan z żoną. Do Polski uciekli z Groznego. Aslan pracuje w szkole w Berezówce. Jego żona przygotowywała smakołyki na Dzień Otwarty, m.in. czeczeńską chałwę /  fot. Ewelina Burda
Aslan z żoną. Do Polski uciekli z Groznego. Aslan pracuje w szkole w Berezówce. Jego żona przygotowywała smakołyki na Dzień Otwarty, m.in. czeczeńską chałwę / fot. Ewelina Burda

Aslan z Czeczenii uciekł prawie dwa lata temu. Był prześladowany. Teraz on i jego rodzina mają spokój. Z kolei, Natia młoda Gruzinka opuściła swój kraj z mężem i dziećmi ze względów politycznych. – Tu jest nam dobrze. Mamy wszystko, co trzeba – mówi. Aslan i Natia to cudzoziemcy, którzy mieszkają w Horbowie niedaleko Białej Podlaskiej. Tu w ośrodku oczekują na status uchodźcy lub inną formę ochrony. Czekają tak od kilku miesięcy do kilku lat.

W sumie mieszka tu blisko 70 cudzoziemców – z Czeczenii, Ukrainy i Gruzji. – Jeszcze w maju było tu 120 osób, ale część odeszła, bo dostała jedną z form ochrony - pobyt tolerowany - precyzuje kierownik placówki Grzegorz Machno.

Takich ośrodków pobytowych jest w województwie lubelskim jeszcze kilka: m.in. w Łukowie oraz Bezwoli. Natomiast ośrodek w Białej Podlaskiej ma charakter recepcyjny. Przybysze trafiają tu od razu po przekroczeniu granicy.

Jak wygląda życie w ośrodku? – Rytm wyznaczają posiłki. Śniadanie jest o godz. 9, bo nasi mieszkańcy wstają dosyć późno – śmieje się Machno. – Pora obiadowa jest od godz. 12 do 14, a wieczorem kolacja. Pomiędzy posiłkami cudzoziemcy mogą organizować sobie czas we własnym zakresie – podkreśla kierownik.

Co wtedy najczęściej robią? – Chętnie spędzają czas przed ośrodkiem, lubią zajęcia sportowe – opowiada szef placówki. Niektórzy jeżdżą do pracy. – Głównie kobiety. Część z nich pracuje w pobliskiej pieczarkarni. Mężczyźni próbują prac dorywczych, np. przy zbiorach owoców lub warzyw – dodaje Grzegorz Machno.

Najlepszą fuchę, zdaniem mieszkańców ośrodka, podłapał Aslan. – Od ponad roku jestem opiekunem dzieci, z którymi codziennie jeżdżę z ośrodka do szkoły podstawowej w Berezówce – opowiada Czeczen, który do Polski uciekł z Groznego. – W szkole czekam na korytarzu, aż skończą lekcję. A gdy trzeba to pomagam, np. coś przetłumaczę. Później wracam razem z nimi do Horbowa – dodaje. W Polsce odnalazł spokój. – Musiałem chronić rodzinę, byliśmy prześladowani – wspomina. W naszym kraju stara się o status uchodźcy. Procedura trwa.

W tej wiejskiej szkole, gdzie pracuje Aslan, prawie połowa uczniów to cudzoziemcy. – Obecnie jest ich 19. A polskich dzieci mamy 30. Sytuacja jest jak wiadomo płynna. Ale jest u nas jedna cudzoziemka, która już cztery lata się tu uczy – przyznaje dyrektor szkoły Katarzyna Sobolewska.

W placówce nie brakuje integracji. – Na każdą szkolną imprezy zapraszamy również rodziców cudzoziemców, wspólnie przygotowujemy inscenizacje, jeździmy na wycieczki, na basen –wymienia Sobolewska.

Bariera językowa to największa trudność. - Dzieci, które są tu już rok lub dłużej, sporo rozumieją, piszą i mówią po polsku. Biorą nawet udział w konkursach. Ale bywa tak, że przyjeżdża rodzina miesiąc przez zakończeniem roku szkolnego i wtedy trudno coś wypracować – przyznaje pani dyrektor.

Integracja w szkole to jedno. Potrzeba też integracji z lokalną społecznością. – Dlatego od ubiegłego roku wspólnie z Urzędem do spraw Cudzoziemców organizujemy Dni Otwarte. Na co dzień ośrodki nie są otwarte dla każdego. Aby tu wejść trzeba mieć zgodę szefa urzędu do spraw cudzoziemców – mówi Magdalena Przytuła z Centrum Wolontariatu w Lublinie, który we wtorek zorganizował taki dzień w Horbowie.

Cudzoziemcy uczyli jak wiązać hidżab, jak przyrządzić chałwę czeczeńską. Były też pokazy tańców czeczeńskich i perskich. – Wszystko po to, aby zobaczyć od środka jak funkcjonuje ośrodek i przełamać stereotypy – podkreśla Przytuła. Taki Dzień Otwarty planowany jest również 1 lipca w ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej.

Uchodźcza statystyka

* W 2014 roku o nadanie statusu uchodźcy ubiegało się w Polsce 8 193 cudzoziemców. Najwięcej potencjalnych uchodźców pochodziło z Rosji, głównie narodowości czeczeńskiej. Drudzy w kolejności byli obywatele Ukrainy. Natomiast Gruzja, która od 2009 roku znajdowała się na drugim miejscu w tym zestawieniu, przesunęła się na trzecią pozycję. W 2014 roku szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców udzielił ochrony 732 cudzoziemcom. Blisko 2  tys. osób uzyskało decyzję negatywną w sprawie o nadanie statusu uchodźcy. Jednocześnie 5,5  tys. spraw umorzono.

* Żródło: Urząd do spraw Cudzoziemców

Gość
stonoga
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 lipca 2015 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie stać nas na to. Dzieci na Warmii głodują....mamy wiele problemów. Dać socjal jak dla Polaka, prace sezonowe-porzadkowe, zbiory owoców itp...a po ustabilizowaniu się sytuacji w kraju przybysza...w samolot i odesłać. Tak było z albancami z kosowa, niemcy nie czekali po nalotach odesłali do wolnego kosowa...z którego obecnie wielu wyjechało walczyć w ramach tzw panstwa islamskiego, podobnie bośniacy a czeczenów pewnie nie mniej tam działa. Nie liczmy na coś dobrego ze strony imigrantów zerknijmy co mają nasi zachodni sąsiedzi. Oni się nie chcą asymilować, jest zbyt wiele barier nie do przeskoczenia. U nas bedzie to samo. Dlatego na wyborach po raz pierwszy zagłosuje na skrajną prawice...wczesniej głosowałem na pis palikota po. Podziwiam Orbana, ma JAJA i tego oczekuje od naszych polityków. Spedziłem ponad dwa lata w krajach bałkańskich i znam problematykę...wpływ chrzescijanstwa na muzułmanów płachta na byka, postawa muzułmanina wszystko mi sie nalezy pretensje, katolik serb czy chorwat mentalnie jak my pokora do życia. Przykro że nie potrafimy pomagać inaczej neutralizując konflikty...ale to wielka polityka pomiędzy wplywami usa i roskimi.
Rozwiń
stonoga
stonoga (18 czerwca 2015 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

WON!!! ISLAM!!!! WYNOCHA Z NASZEGO KRAJU! MORDERCY!!

Nie pyskuj tak !!!   na ciebie też mamy taśmy,nagrania.

Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2015 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To my mamy sie integrowac z muzulmanami czy oni z nami ?Po jaką cholerę mam wiedziec jak sie wiaze hijab.!? To oni powinni byc uswiadamiani, ze pokazywanie wlosow na glowie, to nie grzech i jest nieakceptowane w noweczesnym spoleczenstwie. Kto zatrudni babę w chustce na glowie, ja napewno NIE!
Rozwiń
Gość
Gość (16 czerwca 2015 o 00:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WON!!! ISLAM!!!! WYNOCHA Z NASZEGO KRAJU! MORDERCY!!
Rozwiń
Gość
Gość (15 czerwca 2015 o 21:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gonić ich puki jeszcze czas
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!