sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Czerwona gwiazda na pomniku przeszkadza mieszkańcom Kodnia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2011, 18:43

Symbol Armii Czerwonej przez dwa lata spoczywał na dnie stawu. (Marek Pietrzela)
Symbol Armii Czerwonej przez dwa lata spoczywał na dnie stawu. (Marek Pietrzela)

Na szczycie obelisku poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej znów znajduje się czerwona gwiazda – To symbol zniewolenia i totalitaryzmu – uważają mieszkańcy Kodnia.

Przyjezdni z zainteresowaniem oglądają odnowiony pomnik z tablicą zawierającą napis "Bohaterom radzieckim poległym w walce z okupantem hitlerowskim o wyzwolenie Kodnia w 1944 r. Mieszkańcy Kodnia”. Wśród mieszkańców obelisk budzi jednak mieszane uczucia.

Symbol czerwonoarmistów powrócił na pomnik po remoncie. – Rosyjski konsulat napisał do gminy, aby zająć się zniszczonym pomnikiem – przypomina wójt Ryszard Zań. – Przed dwoma laty jacyś sprawcy zniszczyli część pomnika, a gwiazdę wrzucili do zalewu. Prawdopodobnie wyłowili ją wędkarze. Przy okazji naprawy, strażacy dostarczyli odnowioną gwiazdę, która została osadzona na szczycie obelisku. Teraz dzieli ona mieszkańców – tłumaczy.

Nie brakuje głosów, że pomnik powinien zostać rozebrany. – Nie było gwiazdy, był spokój. W miejscu tego pomnika należy postawić porządną tablicę upamiętniającą wszystkich, i Polaków i Rosjan, którzy zginęli w naszej miejscowości. W dodatku, nie jest to miejsce pochówku rosyjskich żołnierzy. Przed wieloma laty ekshumowano szczątki pochowanych przy obelisku i przeniesiono je w inne miejsce – mówi Jerzy Filipek, radny gminy Kodeń.

– Kiedy czerwonoarmiści wkroczyli do Kodnia, hitlerowców już tutaj nie było. W okolicach skweru przy bazylice zostali najprawdopodobniej pochowani jeńcy radzieccy – uważają bialscy regionaliści.

W czerwcu Rada Gminy postanowiła zasięgnąć opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. – Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dlatego nie wiemy, czy podejmowanie jakiejkolwiek uchwały przez radnych jest celowe – mówi Stanisław Kałużyński, przewodniczący Rady Gminy Kodeń.

Okazuje się, że rozebranie pomnika nie będzie jednak takie proste. Najpierw należy sprawdzić, czy obelisk nie jest chroniony międzynarodową umową. – Jeśli pomnik jest na liście upamiętnień żołnierzy radzieckich na mocy porozumienia z Rosją z 1994 r., gmina musi mieć zgodę strony rosyjskiej na zdemontowanie obelisku. To praktycznie niemożliwe. Chociaż gwiazda jest traktowana przez wielu jako symbol propagujący komunizm, to jednak są wyroki sądowe, które temu zaprzeczają – informuje Artur Zawadka z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!