czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Czy Pałac Potockich będzie Pomnikiem Historii? Chodzi o duże pieniądze

Dodano: 1 listopada 2016, 17:02
Autor: Ewelina Burda

Pałac Potockich, fot. archiwum
Pałac Potockich, fot. archiwum

Miasto stara się o uznanie Pałacu Potockich za Pomnik Historii. Stawką są spore pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kilka dni temu przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa oceniali wartość  historyczną najcenniejszego zabytku Radzynia Podlaskiego. - Stawką jest bardzo solidne wsparcie finansowe, m.in.  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mówimy tu o naprawdę dużych pieniądzach, które pozwoliłyby przywrócić naszej "perle" dawny blask – przyznaje Jerzy Rębek  burmistrz miasta.

Wniosek o umieszczenie obiektu na prezydenckiej liście Pomników Historii magistrat złożył już  w styczniu. Do resortu wysłano m.in. obszerne i wielowątkowe opracowanie dotyczące wartości historycznych, kulturowych, artystycznych obiektu, jego stanu technicznego oraz roli, jaką pełni współcześnie.

 - Jestem zadowolony, że tak szybko nastąpiła reakcja na nasz wniosek. Kolejka zabytków pretendujących do tego tytułu jest długa. Oznacza to, że zostaliśmy uznani za miejsce wyjątkowe – uważa burmistrz. Władze miasta wierzą, że nie bez znaczenia jest tu majowa wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy, który spotkał się z mieszkańcami Radzynia właśnie na dziedzińcu pałacu. - Prezydent  wykazał wielkie zainteresowanie wartością obiektu i jego losem. Stąd sądzę, że tak szybka reakcja ministerstwa. Nie musimy czekać na to latami - zauważa Jerzy Rębek.

- Ten pałac został uznany przez “National Geographic” za jeden z cudów Polski. Jest perłą polskiego baroku i jest tak mocno wpisany w tutejszą tradycję. Wierzę, że będzie nie tylko wielką wizytówką miasta, ale przede wszystkim wielką atrakcją turystyczną, że będzie o nim można powiedzieć, że błyszczy jak perła, bo dziś wymaga wielu prac konserwatorskich - powiedział w maju podczas wizyty w Radzyniu  prezydent Andrzej Duda. - Jeśli pozytywnie rozstrzygnięta zostanie kwestia uzyskania przez pałac statusu Pomnika Historii, rozpoczniemy starania o środki zewnętrzne na jego renowację  – podkreśla burmistrz.

Radzyński zespół pałacowo-parkowy, jak przekonują władze miasta spełnia wiele kryteriów które stawia Rada Ochrony Zabytków.  Najważniejsze jest to że obiekt  zachował pierwotną kompozycję przestrzenną i jest należycie wyeksponowany w przestrzeni miejskiej. Wybudowany na przełomie XVII  i XVIII wieku pałac  od lipca ubiegłego roku należy do samorządu miejskiego. Władze chcą m.in. rozszerzyć działającą tu szkołę muzyczną I stopnia, również o II stopień. Jest tez pomysł aby swoją siedzibę miało tu Archiwum Państwowe. Bo obecnie obiekt jest niemal opustoszały.

Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 roku. Dotychczas to najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom,  m.in. Kazimierzowi Dolnemu czy zespołowi pałacowo -parkowemu w Kozłówce.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 listopada 2016 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jak wyremontują to znajdą się spadkobiercy
Rozwiń
Gość
Gość (2 listopada 2016 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pomniki historii są bardzo ważne, ale pod warunkiem, że rzetelnie zaczniemy badać, a następnie również rzetelnie opisywać historię. historia polski jest bardzo pogmatwana, a właściciele pięknych, magnackich pałaców i innych posiadłości, niestety nie zawsze, kiedy nasza ojczyzna była w potrzebie byli polskimi patriotami. nie jest przecież tajemnicą, że radziwiłłowie knuli przeciwko rzeczypospolitej, przechodząc na stronę szwedów, a wielowiejski knuł z moskalami. między innymi z tego powodu upadło powstanie styczniowe. w okresie poprzedzającym powstanie styczniowe, szlachta, owszem zobowiązała się łożyć na walkę zbrojną z caratem, ale nie płaciła dobrowolnie, a dopiero wtedy, jak specjalna żandarmeria rządu narodowego egzekwowała ich deklaracje. jednocześnie, część szlachty od początku szła za ,,imperatorem'' z obawy o swoje majątki i wspólnie z chłopami pańszczyźnianymi nie tylko szpiegowała na rzecz moskali, lecz również wyłapywała rannych powstańców przekazując ich moskalom. także traugutt nie był tak ,,kryształowy'', jak nas uczyli w szkołach, bo wzajemne tarcia w ówczesnym rządzie narodowym wyglądały analogicznie, jak dzisiaj ,,dialog'' kaczyńskiego z niesiołowskim. ponadto, traugutt z obawy o własny stołek wykonywał dyspozycje otrzymywane z hotelu lambert od decydentów, tak wzajemnie ze sobą skłóconych, że wątpliwym był wtedy ich patriotyzm i troska o rzeczpospolitą. jednocześnie, znaczna część magnaterii i szlachty utrzymywała chłopów pańszczyźnianych w takiej ciemnocie, że wielu chłopów nawet nie zdawało sobie sprawy, że są polakami i obywatelami rzeczypospolitej rozgrabionej przez zaborców. dopiero w trakcie powstania styczniowego, część chłopów zaangażowała się w walkę zbrojną i pomoc dla powstańców. pałace magnackie i szlacheckie, owszem trzeba zachować dla potomności, ale odbudowując je z naszych podatków, przede wszystkim należy rzetelnie zweryfikować i opisać nie tylko pozytywny, ale również negatywny udział i wpływ właścicieli rezydencji na losy narodu polskiego w poszczególnych okresach rzeczypospolitej. józef oxiński, chyba, jako jedyny polak opisał, jak faktycznie wyglądały relacje w tzw. kongresówce podczas powstania styczniowego. dla zainteresowanych, podaję link do wspomnień oxińskiego z 1863 roku. link: ***212.191.39.140/content/48915/jozefa_oxinskiego_wspomnienia_z_powstania_polskiego_1863_64_roku_syg121_943_8pra.pdf
Rozwiń
Gość
Gość (1 listopada 2016 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
my dbamy o te pałace wybudowane kosztem biedoty a następnie je zadbanie rodziny odbierają,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!