poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Czy te badania są robione na oko

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2007, 17:11

Grupa lekarzy z Podlasia protestuje przeciwko badaniom wzroku prowadzonym przez techników optyków. Skierowali w tej sprawie protest do Izby Lekarskiej.

- Jesteśmy oburzeni. Technicy optycy bez uprawnień prowadzą badania w urzędach gmin, domach kultury i nawet w gminnych ośrodkach zdrowia. A oni nie mogą diagnozować ludzi. Mam w swoim biurku wiele wyników badań ich autorstwa zupełnie nieprzydatnych dla lekarza. W dodatku w niektórych gminach optycy robią badania komputerowe dzieci bez odpowiedniego przygotowania oczu! To nie jest obojętne dla zdrowia uczniów - nie kryje emocji lek. med. Grzegorz Jobda, bialski okulista.
Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury i Oświaty w Wisznicach badania komputerowe prowadził technik optyk Michał Garbicz. W imieniu warszawskiej firmy Opto-Lux przyjechał do tej gminy już po raz kolejny. Przyjął prawie 20 osób. Jest przekonany, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. - Nic nie wiem o protestach lekarzy. Nie mam żadnych sygnałów, abyśmy czynili krzywdę badanym. Nasze wyniki są pomocne dla lekarza w określaniu wady, czy choroby - mówi technik. I dodaje. - Dzieci do 16 roku życia nie badamy, chyba, że ktoś bardzo chce. Bo dzieciom do 16 lat życia zakraplać specjalne krople a my tego nie robimy.
Garbicz informuje, że do gmin, gdzie jego firma ma więcej zgłoszeń, jedzie lekarz okulista. Za badanie bierze 30 zł. U optyka jest taniej. Agnieszka i Dariusz Rowińscy zapłacili wczoraj w Wisznicach po 5 zł. Ucieszyli się, gdy usłyszeli, że nie muszą jeszcze kupować okularów. Dariusz Rowiński zdziwił się, gdy dowiedział się od nas, że właśnie miał wizytę u optyka. - Myślałem, że badał mnie lekarz. Mówił, żebym przyszedł za rok. Nie miał plakietki lekarza, ale myślałem, że to doktor. Miałem zamiar spytać o legitymację, ale zrezygnowałem. Cóż, była okazja, poszliśmy z żoną.
Doktor Grzegorz Jobda informuje, że wraz z pięcioma innymi lekarzami własnie złożył w Izbie Lekarskiej pismo z protestem przeciwko badaniom komputerowym oczu przez nieprofesjonalistów. Zaznaczył, że zabiega o przestrzeganie prawa i o dobro klientów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!