wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Dekada sukcesów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2002, 16:44

W miniony piątek wielka gala towarzyszyła uroczystościom z okazji dziecięciolecia gminy Terespol. Niby jubileusz to zwykły, lecz chodzi o bardzo osobliwą, jak podkreślił Mieczysław Romaniuk, przewodniczący, Rady Gminy, jedną z najbardziej znanych gmin w III RP.
W chwili startu była bodajże najgorzej zaniedbaną. Powstała z podzielenia miasta i gminy Terespol na dwie jednostki. Objęła port przeładunkowy w Małaszewiczach, trzy przejścia graniczne, Wolny Obszar Celny i Terminal "Gaspolu” oraz Bazę Paliw CPN (obecnie "Naftobazy”) w Małaszewiczach. W ostatnich latach powstał Terminal Samochodowy w Koroszczynie. Te obiekty stanowią bogactwo, które w przyszłości może przynosić samorządowi znaczące dochody, splendor oraz lobby, z którym liczą się znaczący politycy.
W ciągu dekady dzięki śmiałemu wyznaczeniu kompleksowych zadań nie zmarnowano tam olbrzymiej szansy rozwojowej. Posiadający rozległe kontakty i wiedzę wójt Krzysztof Iwaniuk (wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich) pozyskał samorząd (i co najważniejsze - pieniądze) do wsparcia kompleksowej budowy sieci telefonicznych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Jako elektronik nie bał się nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz pożyczek (w znacznej części umarzalnych). 92 procent gospodarstw ma dostęp do doskonalej jakości jurajskiej wody bieżącej, 72 procent skorzystało z programu sanizacji gminy. Wdrożono tam rzadko spotykany w województwie sprawnie funkcjonujący system usuwania odpadów stałych. Te działania przyniosły nie tylko pożytek mieszkańcom, ale także zaowocowały sukcesami krajowymi w wielu konkursach, głównie ekologicznych. Już drugi rok z rzędu gmina otrzymała w Prezydenckim Konkursie Ekologicznym tytuł "Gmina przyjazna Środowisku”. Do statuetek i dyplomów dochodziły poważne nagrody pieniężne.
Podczas podsumowania osiągnięć Krzysztof Iwaniuk zauważył: - W dziesięcioleciu gmina wzbogaciła się o ponad 14,37 mln złotych, czyli równowartość trzech średnich budżetów rocznych z ostatnich lat. W ciągu dekady przyspieszyliśmy rozwój o trzydzieści lat! Chociaż o około 500 spadła liczba mieszkańców, to jednak utrzymaliśmy prawie 3 tys. miejsc pracy i systematycznie rośnie liczba podmiotów gospodarczych.
Wójt ogłosił także, iż wkrótce zamierza wznieść obok Koroszczyna centrum gminne z ratuszem. W istocie, ma to być nowe miasto. Z pewnością ta konkurencja nie przyniesie zadowolenia u terespolskich mieszczan, którzy w większości krytycznie oceniają oderwanie gminy (i olbrzymich dochodów) od ich grodu.
W miniony piątek w Małaszewiczach odbyła się uroczysta sesja Rady Gminnej. Wojewoda Andrzej Kurowski odznaczył wójta Krzysztofa Iwaniuka Złotym Krzyżem Zasługi oraz... sam otrzymał od przewodniczącego Rady Gminy Mieczysława Romaniuka specjalnie wybity z okazji jubileuszu pamiątkowy medal. Odznaczenia i medale przyznano też wielu innym osobom zasłużonym dla dziejów gminy. Samorząd przyznał tytuł honorowego obywatela gminy Grzegorzowi Nesterukowi, prezesowi Polskiego Konsorcjum Gospodarczego, które budowało komercyjną część terminalu samochodowego w Koroszczynie. Nadano również imię Orła Białego gimnazjum w Kobylanach. Dyrektor tej szkoły, Anna Kowaluk, odebrała symboliczne godło z rąk K. Iwaniuka. Z okazji święta wydano monografię gminy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!