poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Dieta za protokół

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 czerwca 2002, 18:02
Autor: Beata Malczuk

Państwowa Komisja Wyborcza przymierza się do skomputeryzowania sposobu zbierania wyników wyborów samorządowych z poszczególnych obwodów. W samym tylko obszarze bialskopodlaskim będzie ich około 300. W każdym znajdzie zatrudnienie dodatkowa osoba do obsługi komputera

Ostateczny termin wyborów nie jest jeszcze znany. Wiadomo tylko, że odbędą się jesienią, najwcześniej 13 października. Ordynacji nie zatwierdził jak dotąd sejm, a musi ją też podpisać prezydent. Już jednak na zlecenie dyrektora zespołu informatyki Krajowego Biura Wyborczego odbywa się zbieranie zgłoszeń od ochotników zainteresowanych komputerową obsługą komisji wyborczych. Jeżeli plan zadziała, po zamknięciu lokali wyborczych i zliczeniu głosów dane najpierw wprowadzane będą do komputera, weryfikowane poprzez specjalny program i przesyłane dalej drogą elektroniczną. Sprawdzone protokóły i tak trzeba będzie potem przewozić w kopertach.
W bialskiej delegaturze KBW dowiedzieliśmy się, że decyzja o ewentualnym rozpoczęciu całej procedury zapadnie po opublikowaniu przez Prezesa Rady Ministrów zarządzenia o wyborach. To może nastąpić dopiero w sierpniu. - Ze swojej strony robiliśmy już rozeznanie co do sprzętu. Okazało się, że w ponad połowie obwodów są komputery z dostępem do Internetu. Większość szkół dysponuje już tą zdobyczą techniki - słyszymy od Zygmunta Buczyły, dyrektora delegatury KBW. Dodaje, że najlepiej widziani są nauczyciele z placówek, w których usytuowane będą obwody.
Samorządy mają czas do 10 sierpnia na ustalenie liczby i granic obwodów. W każdym zasiądzie komisja złożona z kilku osób. Projekt ordynacji mówi o składzie liczącym nie więcej niż 9 członków reprezentujących poszczególne komitety wyborcze.
Każdy za swoją pracę otrzyma dietę w wysokości 10% średniej płacy w budżetówce, czyli około 120 złotych. Członkowie komisji gminnych, miejskich i powiatowych dostaną więcej, około 190 złotych. Dla pełnomocników zasiadających przy komputerach przewidziano niższą ze stawek.
- Informatyczny eksperyment, o ile dojdzie do skutku i zadziała jak należy, przede wszystkim usprawni pracę komisji. Wszystkie błędy wychwyci program komputerowy. To pozwoli uniknąć ponownego zbierania się członków i przeliczania głosów. Poza tym, przesłanie protokółów drogą elektroniczną zaoszczędzi czas i wcześniej poznamy wyniki wyborów - mówi Zenon Jędrysek, główny specjalista w bialskiej delegaturze KBW.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!