środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Dietetyka dla studentów. Przychodnia zdrowia dla mieszkańców

Dodano: 5 lutego 2017, 16:13
Autor: Ewelina Burda

Przy Państwowej Szkole Wyższa w Białej Podlaskiej powstanie Profesorska Przychodnia Zdrowia. A od października startuje nowy kierunek studiów - dietetyka
Przy Państwowej Szkole Wyższa w Białej Podlaskiej powstanie Profesorska Przychodnia Zdrowia. A od października startuje nowy kierunek studiów - dietetyka (fot. ArchiwumArchiwum)

Od października Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej uruchomi nowy kierunek - dietetykę. A od połowy marca przy uczelni zacznie działać Profesorska Przychodnia Zdrowia.

– To kierunek ściśle związany z medycyną. Nasz absolwent będzie specjalistą, prawą ręką lekarza. Chodzi nie tylko o epidemię otyłości z którą mamy do czynienia, ale także o choroby cywilizacyjne, m.in. krążenia czy nowotworowe. To wymaga specjalistycznego żywienia – podkreśla prof. Jan Karczewski, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego na Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II.

Studia będą licencjackie z możliwością wyboru specjalności : osobistego trenera zdrowia, osobistego dietetyka oraz psychodietetyki. Uczelnia przewiduje limit 50 miejsc.

– To będzie jeden z atrakcyjniejszych kierunków. To dla młodych ludzi duża szansa na nowym rynku pracy, bo Unia Europejska wymaga aby zakłady produkujące żywność zatrudniały specjalistów z tego zakresu – dodaje prof. Józef Bergier, rektor PSW.

Uczelnia nie zamierza zatrudniać dodatkowej kadry akademickiej. – Fakt że prowadzimy kształcenie na pięciu kierunkach nauk o zdrowiu sprawia że nie musimy poszukiwać dodatkowej kadry do studiów na dietetyce – przyznaje rektor.

A już w połowie marca przy uczelni ruszy Profesorska Przychodnia Zdrowia. Przyjmować będą specjaliści z dziedziny ortopedii, neurochirurgii, urologii dziecięcej oraz masażyści.

– To niepubliczna przychodnia, a specjaliści to jednocześnie pracownicy akademiccy uczelni. My udostępniamy obiekt i dajemy markę. A specjaliści prowadzą swoją działalność gospodarczą – tłumaczy prof. Bergier.

Uczelnia na razie nie chce podać konkretnych nazwisk. – Na początku specjaliści będą przyjmować co miesiąc. A w miarę zapotrzebowania częściej – zapowiada rektor.

Przy przychodni działać będzie również Pracownia Rozwoju Osobistego. - Z ofertą podstawowych badań lekarskich, ale również z dietetyki i kinezyterapii, a w okresie wakacyjnym pracownia organizować będzie turnusy odchudzające – zaznacza prof. Bergier.

W przyszłości niewykluczone będą umowy z NFZ. – Wiemy na przykład, że rehabilitacja będzie się rozwijać z roku na rok coraz bardziej. I to będzie jedna z pierwszych ofert którą chcielibyśmy wdrożyć w ramach NFZ. Ale rozpoczynamy jako zakład niepubliczny – podkreśla rektor.

Obecnie PSW kształci studentów na 17 kierunkach studiów. – To optymalna liczba kierunków w stosunku do wielkości miasta i liczby młodych osób. Jak dotąd utrzymujemy wszystkie kierunki, zmieniamy tylko specjalności – stwierdza na koniec prof. Józef Bergier.

Co roku uczelnia przyjmuje ok. 1 tys. nowych studentów.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 lutego 2017 o 22:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
folwark gdzie rozpocznie się działalność czysto biznesowa , gdzie statut uczelni ? gdy senat jest tylko atrapą wszystko jest możliwe
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!