czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Dla najbiedniejszych tylko mortadela i kaszanka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2010, 13:29

Przyznawanie zasiłków ze względu na "nadużywanie alkoholu”, bony żywnościowe na najtańsze produkty w sklepie – to tylko niektóre zarzuty, jakie przedstawił Lubelski Urząd Wojewódzki po kontroli w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Ujawnione wyniki kontroli w MOPS w Białej Podlaskiej dotyczą zasiłków stałych i okresowych oraz działań pracowników ośrodka. Urzędnicy z LUW dopatrzyli się tam kilkunastu nieprawidłowości i braków w dokumentacji. Za niewłaściwą uznali strukturę zatrudnienia i organizację pracy w ośrodku. Wytknęli, iż jego pracownicy prowadzili pracę socjalną tylko z niewielką grupą podopiecznych. Natomiast wywiady środowiskowe były sporządzane nierzetelnie.

Kontrolerów zdumiało przyznawanie zasiłków osobom ze względu na "nadużywanie alkoholu”. Ich zdaniem, taka pomoc należała się dopiero w przypadku leczenia choroby alkoholowej. LUW zarzucił również pracownikom MOPS, iż na kserokopiach decyzji brak było daty potwierdzenia odbioru pisma przez osoby zainteresowane.

Największe jednak zaskoczenie wywołała stosowana w Białej Podlaskiej pomoc w zakresie dożywiania. Podopieczni otrzymywali bony, za które można było kupić w sklepie tylko ściśle określone w katalogu produkty żywnościowe. Korzystająca z pomocy społecznej osoba mogła nabyć tylko mortadelę, kiełbasę zwyczajną, rosołki wołowe, kości wieprzowe i kaszankę. Nie kupiła za bon szynki lub wartościowego mięsa.

– To działania poniżające podopiecznych pomocy społecznej, których się ogranicza – krytykuje Stanisław Romanowski, kierownik bialskiej Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Wymusza się zakup określonych produktów. A wystawienie takiej decyzji uwłacza samemu organowi, który ją wydał.

Z wynikami kontroli nie zgadza się dyrektor MOPS. – Kontrola wyszła pozytywnie. Nie odbiegamy liczbą wykazywanych uchybień od innych sprawdzanych ośrodków – uważa dyr. Maria Parafiniuk. – Oszczędzamy na korespondencji. Nie mamy gońców. Każda złotówka jest na miarę złota, a mamy aż 4 tys. podopiecznych – wyjaśnia. I dodaje , że wkrótce na stronie internetowej MOPS przedstawi odpowiedź na zarzuty LUW.

– Kontrola nie dała rewelacyjnych wyników. Ale popieram dyrektor i naszą strukturę zarządzania, która nie może się rozsypać – przekonuje Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej.

Równocześnie działalność MOPS sprawdza komisja rewizyjna Rady Miasta. – Protokół z LUW na pewno wzbogaci wiedzę radnych o ośrodku. Pod koniec czerwca zakończymy naszą kontrolę – zapowiada radny Wojciech Sosnowski, przewodniczący komisji.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!