wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Dlaczego rozbierają stację radiolokacyjną na lotnisku?

Dodano: 19 lipca 2017, 08:15
Autor: Ewelina Burda

Rozbiórka Avii
Rozbiórka Avii (fot. Łukasz Kimnes)

– Kolejny bolesny ubytek w infrastrukturze bialskiego lotniska – komentuje nasz czytelnik Łukasz. Chodzi o rozbiórkę Avii - dawnej stacji radiolokacyjnej lotniska.

Na zdjęciu, które wysłał nam Czytelnik, widać powaloną stację.

– Wieża Avia jest rozbierana przez ekipę Zakładu Gospodarki Lokalowej. Od dawna nie służy żadnym operacjom lotniczym, a była celem wycieczek żądnych adrenaliny osób, które w ten sposób narażały się na niebezpieczeństwo – informuje Michał Trantau, rzecznik prezydenta. 

Stacja radiolokacyjna pozostała po 61. Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym. Umieszczony na szczycie budowli radioelektroniczny radar Avia kontrolował loty w promieniu około 50 kilometrów. Po likwidacji jednostki i unieruchomieniu lotniska radar został zdemontowany. W wieży zaspawano drzwi, była dobrze ogrodzona. 
Ale już kilkanaście lat temu do władz miasta napływały sygnały o plądrowaniu budynku przez włamywaczy i złodziei, którzy powycinali otwory w ogrodzeniu i drzwiach, wynieśli też stamtąd sporo złomu.

Przypomnijmy, że w 2009 roku Agencja Mienia Wojskowego przekazała ten obiekt miastu. Obecnie na kilkudziesięciu hektarach bialskiego lotniska tworzy się podstrefa ekonomiczna. Część działek i infrastruktury wciąż jednak należy do AMW, m.in. hangar.

– Jesteśmy na etapie przygotowywania przetargu na najem hangaru. Przewidywany termin to sierpień – mówi Maciej Macios z AMW.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 lipca 2017 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Faktycznie bolesny ubytek. Szkoda, bo rzecznik magistratu mógłby z tej wieży obserwować nieustające sukcesy prezydenta Stefaniuka w podstrefie ekonomicznej i infrastrukturze lotniska. Poza tym, pani Ewelino, jak się o czymś to należałoby sprawdzić, czy się pisze zgodnie z faktami, czy aby pisać, żeby była kasa za wierszówkę. Po pierwsze, na demontowanej wieży NIGDY nie było radaru AVIA. Wieżę i obiekty owszem wybudowano, ale zakup radaru został wycięty z budżetu MON, bo JW 5058 była do likwidacji. Po drugie, polskie radary AVIA, nawet najniższej klasy miały zasięg od 112 do ponad 240 km.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!