niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Remont w Muzeum Południowego Podlasia. "Polepszą się warunki wystawiennicze"

Dodano: 11 lutego 2018, 14:16
Autor: Ewelina Burda

(fot. Archiwum)

Będą zmiany w Muzeum Południowego Podlasia. W budynku głównym znajdzie się miejsce tylko na wystawy, a biura placówki zostaną przeniesione do Oficyny Zachodniej.

Już w październiku 2016 roku miasto zaadaptowało część pomieszczeń sąsiadującej z muzeum Oficyny Zachodniej na sale wystawiennicze.  

– Obecnie wykonawca już remontuje poddasze oficyny, gdzie znajdą się biura, które zostaną przeniesione z budynku głównego – mówi Adam Chodziński, zastępca prezydenta.

Natomiast w wakacje rozpocznie się remont budynku głównego muzeum wraz z wieżą. Dzięki temu zwiększy się powierzchnia ekspozycyjna placówki.  

– To długo wyczekiwany remont. Polepszą się warunki wystawiennicze, bo nie jest tajemnicą, że sporo obiektów mamy w magazynach, bo nie mamy na to miejsca – przyznaje Violetta Jarząbkowska, która od stycznia kieruje muzeum. Wygrała konkurs, pokonując dotychczasową szefową, Małgorzatę Nikolską.  

– W oficynie zachodniej znajdą się nasze biura, pracownie merytoryczne oraz centrum edukacji muzealnej – precyzuje pani dyrektor. Remont budynku głównego zakończy się w przyszłym roku.  – Po Nocy Muzeów, w maju będziemy musieli zamknąć "szyję" budynku aby przygotować sie do remontu – zapowiada Jarząbkowska.

W nowej odsłonie, na parterze znajdzie się m.in. wystawa stała archeologiczno–historyczna. Z magazynów wydostanie się też kolekcja dzieł Bazylego Albiczuka. Poza tym, dzięki unijnej dotacji, zbiory doczekają się digitalizacji, a to oznacza że będzie je można przeglądać w Internecie. 

– Wejście do muzeum będzie od strony bramy paradnej, którą kiedyś wjeżdżali Radziwiłłowie – zaznacza dyrektor.

Zmieni się też otoczenie placówki. – Trwa remont amfiteatru, który zyska zadaszenie, nową scenę, wygodne miejsca. Chcemy to zakończyć w tym roku – przyznaje Chodziński.

Przebudowane będą ulice Kusocińskiego oraz Żurawia, gdzie powstaną miejsca postojowe.  

– Bo na terenie parku będzie zakaz wjazdu samochodów. Poza tym, wybudowana będzie nowa brama koszarska, a właściwie odtworzona. A wjazd od strony Caritasu będzie zlikwidowany – zapowiada zastępca prezydenta.

Wszystkie te prace będą kosztować ponad 21 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel unijne pieniądze.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 lutego 2018 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łuków i Siedlce są błędnie zaliczane do jakiegokolwiek 'Podlasia'. Należą historycznie do Ziemi Łukowskiej w Małopolsce.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!