czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Doceniona solidarność i talenty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 grudnia 2002, 14:16

Podsumowany został ranking Dziennika Wschodniego na najbardziej pamiętane i doceniane przez mieszkańców południowego Podlasia wydarzenia mijającego 2002 roku. Kolegium Redakcyjne uwzględniło wszystkie propozycje zgłaszane przez naszych Czytelników i zaproszonych do ankiety autorytetów. Na podstawie liczby osób popierających konkretne zdarzenia zadecydowało o kolejności wydarzeń.

W obecnym roku na Podlasiu najsilniej utrwaliła się w ludzkiej pamięci katastrofa bialskiego autobusu na Węgrzech. Wskutek tej tragedii 1 lipca śmierć poniosło 20 osób.
Utkwiła w pamięci ofiarna pomoc Czytelników, telewidzów i artystów dla poszkodowanych m.in. trzech braci Dziołaków z Zakalinek. Imponowały jej rozmiary i ludzka solidarność. Najwięcej osób biorących udział w podlaskim rankingu głosowało na to wydarzenie. Wiele podkreślało osobiste przeżycia i wstrząs dla całego regionu. Liczni nasi Czytelnicy wskazywali jako na ważki moment mijającego roku pierwsze bezpośrednie wybory szefów samorządów. Przyniosły one sukces dotychczasowemu prezydentowi Białej Podlaskiej (w tym mieście wystartowało aż 12 kandydatów) oraz burmistrzom Międzyrzeca, Parczewa i Terespola. Mieszkańcy mniejszych miejscowości też wskazywali na wagę wyborów wójta, na przemiany w miejscowych samorządach.
Na trzecim miejscu w rankingu znalazło się uruchomienie aż w trzech miastach - w Radzyniu Podlaskim, Łukowie i w Międzyrzecu Podlaskim - ośrodków zamiejscowych KUL. Setki osób mają szansę studiowania blisko swego miejsca zamieszkania.
Na równorzędnych pozycjach 4 i 5 znalazły się pozytywne decyzje ministra środowiska pozwalające na planowanie w mieście Biała Podlaska budowy cargo i w okalającej gminie wiejskiej - strefy gospodarczej, a także sukcesy Georginy Tarasiuk występującej obok słynnego argentyńskiego tenora Jose Cura'y oraz osiągnięcia bialskiego zespołu wokalnego "Chwilka”.
Szóste miejsce zajmuje "Białamorgana”, czyli seria krytycznych publikacji w krajowej prasie o pomysłodawcy wielkiej inwestycji Vahapie Toyu i mieszkańcach Podlasia wierzących w szansę na tysiące miejsc pracy.
Na 7 i 8 pozycji w rankingu znalazły się wybór na biskupa podlaskiego ks. prof. Zbigniewa Kiernikowskiego przynoszącego nowe spojrzenie na Kościół w regionie oraz odejście lotników z Białej Podlaskiej. Dziewiątym wydarzeniem była 75. rocznica powrotu obrazów Matki Bożej Kodeńskiej i Matki Bożej Leśniańskiej do sanktuariów.
Wielotysięczne tłumy wiernych uczestniczyły w uroczystościach z okazji peregrynacji obrazów przez Podlasie.
Dziesiątkę rankingową zamyka smutny i niestety, trwały wzrost bezrobocia na Podlasiu. Wbrew ubiegłorocznym nadziejom, obecny rok nie przyniósł ożywienia, przełomu i zapowiadanych inwestycji.

Opinia o rankingu

prof. Jerzy Sadowski, prorektor warszawskiej AWF, przewodniczący Rady Miejskiej w Białej Podlaskiej:
-Budujące jest, że najwyżej w rankingu została oceniona ludzka pomoc rodzinom poszkodowanym w tragedii na Węgrzech. W sytuacjach trudnych nasze społeczeństwo potrafi się zintegrować i skutecznie działać. Należy też uznać wagę pierwszych, historycznych wyborów samorządowych. To wielka sprawa w rozwoju demokracji, której jednak będą się musieli uczyć burmistrzowie, prezydenci i radni.
Podzielam też uznanie za ważkie, ale przykre wydarzenie, jakim było odejście wojsk z Białej Podlaskiej. Nawet jeśli powstanie cargo, to Biała Podlaska bez wojska jest miastem smutniejszym. Bliski mi jest też rozwój szkolnictwa wyższego i kształcenie młodzieży, stąd doceniam też uznanie Czytelników dla tworzenia nowych placówek.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!