sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Dolina Zielawy: Owoce, warzywa i zioła trafią do przetwórni. Za unijną kasę?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lipca 2014, 18:30
Autor: Ewelina Burda

Dolina Zielawy nie zwalnia w wyścigu po unijną kasę. Po energii odnawialnej, pięć partnerskich gmin chce inwestować w przetwórstwo.

- Skupiamy się na tym co mamy, czyli na owocach, warzywach i ziołach - mówi Piotr Dragan wójt gminy Wisznice. Projekt znalazł się na liście strategicznych przedsięwzięć województwa lubelskiego na lata 2014-2020. Oprócz Wisznic, czyli lidera tej inwestycji, Dolinę Zielawy tworzą: Jabłoń, Sosnówka, Rossosz oraz Podedwórze.

- Chcemy na tym obszarze założyć kilka nowych przetwórni. Na początek przy zrzeszeniach, które już u nas działają, np. przy Sad-Polu w Polubiczach - precyzuje Dragan. Przetwórnie produkowałyby np. soki. - Ale myślimy też o przetworach warzywnych, np. o ogórkach czy papryce, które trafiłyby do słoików - dodaje wójt.

Dolina Zielawy zajęłaby się całym procesem produkcji. - Od słoików i naklejek, aż po etap sprzedaży pod wspólną marką. Chcemy to wszystko robić lokalnie - wyjaśnia Piotr Dragan. Jego zdaniem, pracę znalazłoby tu kilkaset osób. - Realizacja tego przedsięwzięcia zajmie od 5 do 7 lat - przypuszcza.

Ekologiczny i lokalny charakter produktów ma pomóc w ich sprzedaży. - Chcielibyśmy wynegocjować z jakąś siecią spożywczą by sprzedawała nasze przetwory - dodaje wójt. Wstępny koszt tej inwestycji oszacowano na ok. 108 mln zł. - Będziemy starać się o dofinansowanie z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego woj. lubelskiego - zapowiada Dragan.

Już kilka tygodni temu podczas wizyty w Wisznicach marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski potwierdził, że projekt pięciu gmin ma duże szanse na dotację. To właśnie podczas jego wizyty, 18 czerwca spółka Energia Dolina Zielawy podpisała umowę na budowę największej na Lubelszczyźnie farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW. W lipcu warszawski Maybatt oraz lubelski Elektromontaż mają rozpocząć montaż paneli fotowoltaicznych. Prąd ze słońca popłynie w Bordziłówce (gm. Rossosz) najprawdopodobniej w listopadzie.

Na 7,2 milionowe przedsięwzięcie gminy pozyskały unijną dotację w wysokości 3,7 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Dolina Zielawy
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!