wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Dom dziecka w Komarnie zmieni siedzibę

Dodano: 14 sierpnia 2016, 21:16
Autor: Ewelina Burda

Dom dziecka w Komarnie zmieni swoją siedzibę/ fot.dom dziecka w Komarnie
Dom dziecka w Komarnie zmieni swoją siedzibę/ fot.dom dziecka w Komarnie

Dom dziecka w Komarnie (gm. Konstantynów) zmieni swoją siedzibę. Starosta bialski chce przenieść placówkę do budynku po byłej szkole podstawowej w Maniach (gm. Międzyrzec Podlaski).

Gmina Międzyrzec już podjęła uchwałę o przekazaniu darowizny na rzecz powiatu. Skąd decyzja o zmianie siedziby?

- W 2018 roku zmienią się przepisy, które ograniczą dopuszczalną  liczbę wychowanków domów dziecka do 14. W związku z tym, obiekt w Komarnie nie byłby po tej zmianie w pełni wykorzystany - tłumaczy starosta bialski Mariusz Filipiuk. Teraz jest tam ok. 30 dzieci. - Niejako wyprzedzamy fakty i już teraz planujemy adaptację mniejszego budynku po byłej szkole podstawowej w Maniach. Tam przeniesiemy dom dziecka i centrum administracyjne z Komarna - zapowiada starosta. Budynek szkoły od 5 lat stoi niewykorzystany. Adresów nie zmienią placówki podlegające pod dom dziecka, w Janowie Podlaskim, Bohukałach i Szachach.

Teraz starostwo pracuje nad wnioskiem w sprawie 85 proc. dofinansowania z  Regionalnego Programu Operacyjnego woj. lubelskiego na infrastrukturę społeczną. Ma czas do 14 września na przygotowanie dokumentacji.

- Chcemy zainwestować ok. 2 mln zł w remont budynku w Maniach, przygotowanie tam boisk i dwóch tzw. mieszkań chronionych- zaznacza Filipiuk. Starostwo zapowiada też że w placówce w Maniach będzie potrzebne dodatkowe zatrudnienia.

Co się stanie z obiektem w Komarnie? - Chcemy tam utworzyć specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, wtedy na pewno cały budynek będzie w pełni wykorzystany. Już jesteśmy po rozmowach z wójtem gminy Konstantynów który zaakceptował pomysł- stwierdza starosta. Znajdzie się tu m.in. internat i szkoła.

Przypomnijmy, że to już kolejny pomysł starostwa na wykorzystanie budynków po byłych placówkach oświatowych. Na bazie byłej szkoły podstawowej w Łózkach (gmina Drelów) powiat zamierza stworzyć zakład opiekuńczo-leczniczy. Będzie to placówka dla osób starszych, chorych które wymagają stałej całodobowej opieki z pełną rehabilitacją.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!