poniedziałek, 11 grudnia 2017 r.

Biała Podlaska

Dom dziecka w Komarnie zmieni siedzibę

Dodano: 14 sierpnia 2016, 21:16
Autor: Ewelina Burda

Dom dziecka w Komarnie zmieni swoją siedzibę/ fot.dom dziecka w Komarnie
Dom dziecka w Komarnie zmieni swoją siedzibę/ fot.dom dziecka w Komarnie

Dom dziecka w Komarnie (gm. Konstantynów) zmieni swoją siedzibę. Starosta bialski chce przenieść placówkę do budynku po byłej szkole podstawowej w Maniach (gm. Międzyrzec Podlaski).

Gmina Międzyrzec już podjęła uchwałę o przekazaniu darowizny na rzecz powiatu. Skąd decyzja o zmianie siedziby?

- W 2018 roku zmienią się przepisy, które ograniczą dopuszczalną  liczbę wychowanków domów dziecka do 14. W związku z tym, obiekt w Komarnie nie byłby po tej zmianie w pełni wykorzystany - tłumaczy starosta bialski Mariusz Filipiuk. Teraz jest tam ok. 30 dzieci. - Niejako wyprzedzamy fakty i już teraz planujemy adaptację mniejszego budynku po byłej szkole podstawowej w Maniach. Tam przeniesiemy dom dziecka i centrum administracyjne z Komarna - zapowiada starosta. Budynek szkoły od 5 lat stoi niewykorzystany. Adresów nie zmienią placówki podlegające pod dom dziecka, w Janowie Podlaskim, Bohukałach i Szachach.

Teraz starostwo pracuje nad wnioskiem w sprawie 85 proc. dofinansowania z  Regionalnego Programu Operacyjnego woj. lubelskiego na infrastrukturę społeczną. Ma czas do 14 września na przygotowanie dokumentacji.

- Chcemy zainwestować ok. 2 mln zł w remont budynku w Maniach, przygotowanie tam boisk i dwóch tzw. mieszkań chronionych- zaznacza Filipiuk. Starostwo zapowiada też że w placówce w Maniach będzie potrzebne dodatkowe zatrudnienia.

Co się stanie z obiektem w Komarnie? - Chcemy tam utworzyć specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, wtedy na pewno cały budynek będzie w pełni wykorzystany. Już jesteśmy po rozmowach z wójtem gminy Konstantynów który zaakceptował pomysł- stwierdza starosta. Znajdzie się tu m.in. internat i szkoła.

Przypomnijmy, że to już kolejny pomysł starostwa na wykorzystanie budynków po byłych placówkach oświatowych. Na bazie byłej szkoły podstawowej w Łózkach (gmina Drelów) powiat zamierza stworzyć zakład opiekuńczo-leczniczy. Będzie to placówka dla osób starszych, chorych które wymagają stałej całodobowej opieki z pełną rehabilitacją.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!