niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Domowy Szpital coraz bliżej otwarcia. Będzie też teleopieka

Dodano: 3 marca 2017, 16:49
Autor: Ewelina Burda

27 kwietnia otwarcie Domowego Szpitala w Białej Podlaskiej
27 kwietnia otwarcie Domowego Szpitala w Białej Podlaskiej (fot. Archiwum)

27 kwietnia nastąpi otwarcie Domowego Szpitala w Białej Podlaskiej. Dyrekcja zapowiada też Dni Otwarte nowej placówki.

 W ramach stacjonarnej opieki mamy 72 łóżka dla pacjentów leżących, do tego 15 miejsc w ramach dziennej domowej opieki medycznej i jeszcze teleopieka  mówi Dariusz Oleński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.  Teleopieka to centrala z łączami do 30, a może nawet 50 pacjentów w hospicjach domowych. Mamy flotę 7 citroenów, którymi pielęgniarki i lekarze w razie potrzeby będą dojeżdżali do pacjentów, z którymi będziemy mieli całodobowy kontakt telefoniczny  tłumaczy Oleński.

Z kolei, na miejscu w ramach tzw. dziennej opieki medycznej 15 osób będzie mogło spędzać codziennie czas w Domowym Szpitalu.  Te osoby będą pod opieką pielęgniarską i lekarską. Będą też mogły skorzystać z terapii zajęciowej. Na miejscu do ich dyspozycji będą zatrudnieni przez miasto animatorzy kultury  precyzuje dyrektor.

Dla pacjentów leżących będzie 72 łóżek. – Kryterium do przyjęcia będzie liczba punktów w skali Barthel, od 40 do 60. Na przykład 40 punktów ma pacjent który sam się nie porusza, ale potrafi sam zjeść. A drugie kryterium to hospitalizacja w ostatnim roku, bez względu na powód  tłumaczy Oleński. Przy pełnym rozruchu zatrudnionych będzie tu ok. 70 osób.

Przed oficjalnym otwarciem Domowego Szpitala dyrekcja zorganizuje Dni Otwarte.  Zaprosimy wszystkich którzy chcieliby zapoznać się z tym miejscem. Będą też warsztaty o tym jak należy zaopiekować się starszą osobą  zapowiada dyrektor.

Co do finansowania, to szpital będzie negocjować kontrakty z NFZ. Pierwsi pacjenci trafią tu 1 maja.

W ramach Domowego Szpitala powstały: hospicjum domowe dla dorosłych i dzieci, pielęgniarska opieka długoterminowa domowa i stacjonarna, teleopieka, Poradnia Medycyny Paliatywnej oraz ośrodek wsparcia w postaci dziennego pobytu osób chorych i starszych. Będzie to pierwszy taki ośrodek opieki długoterminowej i hospicyjnej w Polsce. Nowa inwestycja kosztowała 17 mln zł. Szpital pokrył to z własnego budżetu. Placówka mieści się przy ul. Warszawskiej 15, w miejscu po dawnym Oddziale Zakaźnym.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 marca 2017 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O wypadkach o których Państwo piszecie proszę powiadomić NFZ-rzecznika praw pacjenta.Nie mogą odmówić przyjęcia.
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Założenia są bardzo dobre,ale wykonanie właśnie w Białej Podlaskiej najczęściej do bani.Przykład :4 listopada przyjechałem do Białej Podl. właśnie po operacji zaćmy,którą wykonano mi w Lublinie przy ul.Chmielnej.Tam też sugerowano mi ,że nie muszę przyjeżdżąć do Lublina ,bo kontrolę wykonają mi gdziekolwiek się znajdę.Znalazłem się w Białej P. w szpitalu wojewódzkim nagrodzonym jako najlepszy , przyjazny i tam mi pani powiedziała,że muszę mieć skierowanie ze szpitala w którym mi operację wykonano,a ja miałem tylko kartę informacyjną,albo skierowanie od rodzinnego ,który jest w Lublinie .Drugi przykład :wczoraj wieczorem znajomej coś się stało w oko,pojechaliśmy do tegoż samego szpitala o godz.21.30 .Niestety lekarz okulista w izbie przyjęć jest tylko między 19 a 19.30.Proszę przyjechać jutro,a oko?,"a na oko to chłop w szpitalu umarł ". Taki jest oto szpital w Białej Podlaskiej !Wojewódzki i nagradzany,tylko za co????
Rozwiń
Gość
Gość (3 marca 2017 o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
OBY TYLKO W RZECZYWISTOŚCI BYŁO TAK PIĘKNIE , JAK PIĘKNE SĄ ZAŁOŻENIA.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!