niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Drelów: Protesty nie pomogły. Zlikwidują podstawówki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 marca 2011, 20:06

 (Maciej Kaczanowski / Archiwum)
(Maciej Kaczanowski / Archiwum)

Rodzice i nauczyciele są zbulwersowani: wojewoda nie unieważni uchwały Rady Gminy w Drelowie dotyczącej likwidacji szkół podstawowych w Łózkach i Witorożu.

Przypomnijmy. Gorąco wokół likwidacji szkół zrobiło się w lutym. To wtedy Piotr Kazimierski, wójt Drelowa, argumentował, że ciągle spada liczba uczniów, a rosną wydatki, które powodują zadłużanie gminy.

Wypominał nauczycielom, że ich średnie wynagrodzenie sięga 2869 zł netto. Postanowił tworzyć szkoły społeczne, w których można oszczędzać na nauczycielskich poborach. Radni zdecydowaną większością poparli propozycje wójta i przegłosowali uchwały o zamiarze likwidacji szkół.

Rozgoryczeni rodzice i nauczyciele zaskarżyli je do wojewody. – Jesteśmy zbulwersowani tym, że nie było specjalnego zebrania wójta z nami, aby uprzedzić o zamiarze likwidacji szkoły. O sprawie napomknięto podczas wyborów sołtysa. Nagle, tuż po wyborach wójt likwiduje szkoły. Obecnie uczy się w Łózkach 42 uczniów, a za rok przybędzie kolejnych ośmiu. Potrzeba tylko dobrej woli wójta, aby utrzymać łózecką szkołę – mówi Katarzyna Zgorzałek, występująca w imieniu protestujących rodziców.

Teresa Sidoruk, prezes bialskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, uważa, że złamano prawo. – O zamiarze likwidacji szkół nie powiadomiono pisemnie ani rodziców, ani związkowców. Także nauczyciele powinni wiedzieć, czy zostanie z nimi rozwiązany stosunek pracy. Z tych względów nauczyciele i rodzice poprosili wojewodę o anulowanie uchwały – tłumaczy Sidoruk.

Jak wynika z postępowania nadzorczego prowadzonego przez Lubelski Urząd Wojewódzki, prośby były daremne. – Nie będziemy uchylać uchwały drelowskiej Rady Gminy – informuje Małgorzata Tatara, rzecznik prasowy wojewody i dodaje, że kiedy zapadnie już uchwała o likwidacji szkół w Łózkach i Witorożu, wówczas urząd zbada całość postępowania i zachowanie procedury prawnej.

Wtedy urzędnicy ustalą, czy do końca lutego rodzice i kurator oświaty zostali powiadomieni o zamiarze likwidacji szkół w gminie Drelów. – Dokładnie sprawdzimy całość dokumentacji i czy odbyły się odpowiednie konsultacje – zapowiada Cezary Widomski, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli LUW.

Wójt nie ukrywa satysfakcji z tego powodu, że LUW nie zablokował mu planów. – 24 i 25 lutego wysłaliśmy pisma do rodziców. Mamy potwierdzenie awizowania ich w lutym. Niektórzy, choć nie odebrali pism, to jednak podpisali się na proteście – mówi Kazimierski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!