poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Drożeją śmieci i woda

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2007, 16:07

Znane są już nowe, wyższe, stawki za wywóz śmieci, a wkrótce podrożeje woda.

Mieszkańcy spółdzielczych bloków zapłacą o kilka złotych więcej już od 1 kwietnia. Niestety, nie jest to żart na prima aprilis.

12 lutego Bialskie Wodociągi i Kanalizacja "WOD-KAN” przejęły nowoczesne składowisko odpadów komunalnych dla miasta i bialskiej gminy. Zostało ono uroczyście otwarte w... lipcu 2001 roku i aż dotąd czekało na uruchomienie. O kilka lat udało się bowiem spółce prywatnej "Komunalnik” wydłużyć eksploatację starego wysypiska w podmiejskim Kaliłowie.
Zgodnie z decyzją prezydenta, na wysypisku administrowanym przez "WOD-KAN” obowiązują nowe stawki za składowanie odpadów. Bolesław Kuzioła, prezes Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Zgoda”, przyznaje, że dotąd, na wysypisku w Kaliłowie, spółdzielnia płaciła 4,30 zł za metr sześc. (plus VAT). Od wczoraj samochody "Zgody” mają wozić odpady na nowe składowisko komunalne. Opłata wyniesie 75 zł za tonę (bez VAT). Ale w przypadku awarii systemu wagowego stawka ustalona jest na 13,60 zł za metr sześc. (plus 7 proc. VAT).
- Dlatego od kwietnia musimy podnieść płacone w czynszu stawki za wywożenie odpadów. Nie możemy tego zrobić teraz, bo książeczki opłat zostały dawno wydrukowane. Na razie podwyżka wyniesie 6 groszy od metra kwadratowego mieszkania. Dopiero w praktyce, może po roku, dokładnie obliczymy, jakie będą skutki przejścia na nowe składowisko i system wagowy - mówi Kuzioła.
Natomiast "Komunalnik” do końca roku będzie wozić śmieci z mieszkań komunalnych i domków jednorodzinnych na stare wysypisko.
Dziś Rada Miasta ma zatwierdzić taryfy cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę. Zygmunt Król, prezes spółki "WOD-KAN”, zapewnił, że skok cen jest nieduży. Od 1 kwietnia zacznie obowiązywać nowa opłata abonamentowa wynosząca 7,25 zł miesięcznie za wodę. Cena dostarczanej wody w gospodarstwach domowych i na cele socjalne wzrośnie z 1,74 zł do 1,80 zł za metr sześcienny.
O 10 groszy miesięcznie wzrośnie też opłata od każdego wodomierza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!