niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Dudzika sposób na życie

  Edytuj ten wpis

Trzy izby regionalne w jednej miejscowości to nie utopia. Pomysły Tomasza Dudzika popiera nawet minister kultury. Na ich realizację przyznał mu nawet stypendium.

Dudzik przyjechał do Jabłonia trzy lata temu na plener rzeźbiarski i tak mu się spodobało, że osiadł tu na stałe. - Jabłoń mnie zauroczyła - wspomina pan Tomasz. - Dla mnie to miejsce, w otoczeniu rezydencji Zamoyskich, jest prawdziwą inspiracją.
W swoim domu urządził dużą pracownię rzeźbiarską. Mówi, że to początek izby regionalnej. - Napisałem do Ministerstwa Kultury i Sztuki o dofinansowanie na utworzenie trzech izb regionalnych. Minister przyznał mi stypendium na ten rok, 18 tys. złotych. Co miesiąc dostaję 1500 złotych i robię remont. W grudniu rozliczę się z tej dotacji i jeżeli cel zostanie osiągnięty, w następnym roku będę mógł ponownie ubiegać się o kolejne pieniądze - mówi Dudzik.
Pierwszą izbę regionalną Dudzik chce udostępnić zwiedzającym już na wiosnę. Będzie w niej prezentował swoje rzeźby: świątki i przydrożne kapliczki. W drugiej izbie - poleskiej - chce pokazać piękno przyrody Polesia w obrazach, rzeźbach ptaków i zwierząt, osobliwościach przyrody i skamielinach. Trzecia będzie odzwierciedleniem izby chłopów pańszczyźnianych żyjących za czasów Augusta Zamoyskiego.
Sąsiedzi już zaakceptowali jego niecodzienne pomysły. Polubili go. - W Jabłoniu dobrze mnie już znają. Mężczyźni chętnie pomagają mi przy zwożeniu bali drewna do rzeźbienia. Udostępniają swoje ciągniki. Myślę, że są ze mnie dumni - mówi artysta.
Dudzik jest komisarzem pleneru rzeźbiarskiego im. Augusta Zamoyskiego. Zaprasza do Jabłonia rzesze rzeźbiarzy, młodzież, a nawet dzieci.
- Kiedy wracam ze szkoły, to widzę, jak pan Tomek rzeźbi - mówi 11-letni Adrian. - Kiedyś zapytałem, czy mogę spróbować. Zaprosił mnie do swojej pracowni. Może w którąś sobotę przyjdę, bo w tygodniu muszę zajmować się rodzeństwem.
Pan Tomasz wykonał już ponad 6 tysięcy rzeźb. Najnowsza jego praca to postać św. Huberta zamówiona przez szefa Koła Łowieckiego z Ryk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!