poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Dym z kotłowni przeszkadza mieszkańcom Janowa Podlaskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 grudnia 2008, 18:25

Z wielką pompą otwarto w Janowie Podlaskim kotłownię opalaną słomą. Jest to pierwsza tego typu ekologiczna inwestycja na terenie północnej Lubelszczyzny. Niestety, sąsiedzi już narzekają.

- Okropnie przeszkadza nam to, że kotłownia kopci. Wcześniej była ogrzewana mazutem i nie dawała dymu. Teraz od tygodnia, gdy działa nowa na słomę, to nie możemy nawet otworzyć okna. Nikt nie odważy się wywiesić prania na balkonie, bo wschodni wiatr przynosi ciemne kłęby. Szkoda że na kotłowni jest taki niski komin - żali się Eugenia Brzezińska, przewodnicząca Rady Osiedla BSM "Zgoda” w Janowie Podlaskim. Przyznaje, że niezadowoleni mieszkańcy bloków skarżą się na kotłownię. I liczy, że będą plusy tej inwestycji, bo wójt zapowiada, że słomiane ogrzewanie będzie tańsze.

- Wójt zapewniał nas, że będzie bardzo dobrze. Ale gdy ludzie zobaczyli kłęby dymu nad naszym miasteczkiem, zaczęli protestować i zbierać podpisy. Lista krążyła wśród mieszkańców ulic: Brzeskiej, Bialskiej i 1 Maja. Wójt zrobił zebranie i ucichły narzekania. Zaczekamy, żeby się przekonać czy nadal będzie ten dym - mówi Celina Szewczuk, która mieszka po sąsiedzku.

- To nie jest dym! Tak wygląda para. Ona nie ma szkodliwych substancji. Po prostu słoma przywieziona podczas pierwszej dostawy była przygotowywana, kiedy całą noc lał deszcz - tłumaczy Jacek Hura, wójt gminy Janów Podlaski.

Od tygodnia, dzięki spalaniu słomy, dobrze ogrzewany jest Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Ochotnicza Straż Pożarna, Gminny Ośrodek Kultury, ośrodek zdrowia i apteka. Ciepło mają uczniowie w Szkole Podstawowej i Gimnazjum oraz mieszkańcy trzech bloków mieszkalnych. Wójt planuje, że słomiana kotłownia da ciepło w hali sportowej, której budowa ma się rozpocząć w 2009 r.

- Wzorowaliśmy się na kotłowni w Wieniawie koło Radomia. Wcześniej ludzie żartowali sobie, że z naszej inicjatywy zastanie tylko słomiany zapał, a dookoła urzędu będzie rozrzucona słoma. Jest czysto. Żałuję, że to nie nasi rolnicy wygrali przetarg na dostarczanie paliwa do kotłowni. Zrobi to Przedsiębiorstwo Rolno-Handlowe z Konstantynowa - wyjaśnia wójt.

Miejscowi rolnicy przyznają, że trudno wśród nich o solidarność i współpracę, aby zaoferować słomę janowskiej gminie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!