piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Dzierżawca lotniska pilnie poszukiwany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 grudnia 2009, 09:55

Miasto ma już formalnie większość dawnego wojskowego lotniska. Prezydent będzie teraz szukał dzierżawców. Jeśli do lata nic się w sprawie lotniska nie zacznie dziać, mogą być kłopoty.

Miasto uzyskało, w ramach komunalizacji, ponad 300 hektarów ddd w centrum lotniska. Ponadto – decyzją wojewody lubelskiego – samorząd dostanie jeszcze 73 hektary ddd przyległych terenów, które są niezbędne pod budowę infrastruktury lotniczej.

Chodzi o grunty blisko ul. Łomaskiej, gdzie dawniej próbowały ruszyć z inwestycją spółki Vahapa Toya z Turcji.

Tymczasem, Andrzej Czapski, bialski prezydent, pytany o losy nowych miejskich terenów przyznaje, że... od przybytku głowa boli. Bo na razie nie ma ewentualnego dzierżawcy, a pełne przejęcie przez miasto terenów dawnego lotniska może oznaczać duże koszty.

– Przekazywanie tych działek miastu potrwa około miesiąca. Od 1 stycznia gospodarująca na tym terenie Agencja Mienia Wojskowego przestanie go chronić. Zamierzamy ogłosić przetarg na dzierżawę tych terenów. Nigdy nie planowaliśmy tam sami inwestować – mówi prezydent, który w grudniu oczekuje, że radni przegłosują jego projekt uchwały dotyczący przetargu.

– Na razie nie zabiegam o przekazanie przez Agencję Mienia Wojskowego pozostałej części lotniska. Poczekam na efekty szukania dzierżawcy terenów, które już mamy.

– Mamy bardzo trudną sytuację finansową w mieście. Lotnisko jest wielkim balastem. Prezydent Czapski miał utworzyć spółkę do spraw lotniskowych, ale nic się nie dzieje w tej sprawie – mówi Dariusz Stefaniuk, przewodniczący komisji budżetu Rady Miasta, który obawia się o wykorzystanie pozyskanego terenu.

– To dziwne, że na sesję zwołaną na 29 grudnia prezydent proponuje uchwałę w sprawie 30 letniej dzierżawy lotniska – dodaje Stefaniuk i przypomina, że nie dowiedział się w Urzędzie Miasta, dlaczego przed ponad rokiem zawarto porozumienie z warszawską spółką Cargo-Hub. Chodzi o obowiązujące nadal ustalenia miasta i spółki dotyczące współpracy przy wykorzystaniu lotniska na potrzeby cywilne.

Tymczasem, spółka Cargo-Hub jest bardzo zainteresowana rozpoczęciem działalności lotniskowej na bialskim lotnisku.

– Wystartujemy w najbliższym przetargu – mówi Sławomir Orłowski, rzecznik spółki Cargo-Hub. – Ponieśliśmy olbrzymie wydatki na przygotowanie koncepcji wykorzystania bialskiego lotniska – dodaje przedstawiciel Cargo-Hub, spółki która współpracuje z Lufthansą.

– Kiedyś nasze firmy geodezyjne przygotowały nawet plany ulic na terenie lotniska. I ciągle czekamy na energicznych przedsiębiorców – mówi Włodzimierz Dawidziak, mieszkaniec Białej Podlaskiej, który uważa, że ludzie są już zmęczeni planami zagospodarowania powojskowych hektarów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!