niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Euroklubów wciąż jest mało

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2002, 17:47
Autor: Beata Malczuk

Nieliczne szkoły w naszym regionie powołały kluby europejskie, w których młodzież zdobywa informacje o Unii Europejskiej. Samorządy nie mają pieniędzy na wspieranie edukacyjnych inicjatyw.

Na palcach można policzyć szkoły, które proponują uczniom coś więcej niż przewiduje program kształcenia. Brakuje szczególnie propozycji ukierunkowanych na podnoszenie poziomu wiedzy o Unii Europejskiej. - Zainteresowanie tą problematyką wśród nauczycieli nie jest duże. W ciągu ostatnich lat odbyło się tylko klika spotkań z ich udziałem. Z powodu braku pieniędzy koła zainteresowań w niewielu szkołach działają - mówi Ryszard Machnio, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Białej Podlaskiej. Coś jednak udaje się czasem zrobić. Dyrektor dodaje, że niedawno odbyła się konferencja dla pedagogów z udziałem pracowników Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie. Wzięło w niej udział 51 nauczycieli z kilku powiatów.
Szkolny klub europejski z powodzeniem działa w radzyńskim Gimnazjum nr 2 już trzeci rok. - Byliśmy pierwsi w mieście i powiecie. Inni mogą się na nas wzorować - twierdzi Bożena Marchwiak, dyrektorka szkoły. Raz w tygodniu 18 członków klubu działającego oficjalnie jako koło zainteresowań spotyka się po lekcjach, by opracowywać i przygotowywać kolejne projekty. Młodzi uczestniczyli już w telewizyjnym turnieju szkół. Wykonywali też plakaty, które później podziwiali na wystawie mieszkańcy miasta. Opiekunowie dostają za pracę z euroentuzjastami symboliczne wynagrodzenie. Do działań włączają się inni nauczyciele.
Obecnie młodzież współpracuje z informatykiem, który czuwa nad multimedialnym przedsięwzięciem. Klubowicze w tegorocznych planach mają zorganizowanie debaty prezentującej racje za wstąpieniem Polski do Unii i temu przeciwne. Pierwszy dzień wiosny będzie w tej szkole przebiegał w atmosferze kształcącej zabawy, która przybliży uczestnikom i obserwatorom wybrane kraje europejskie.
Prężnie działa też klub przy Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej. W Sławatyczach tworzy się podobne koło. Placówki, które już przetarły ścieżki są najlepszym wzorem do naśladowania. - Oprócz tych działań istnieją przecież ścieżki edukacyjne w gimnazjach. Szkoła ma przygotować młodych ludzi do aktywnego życia w społeczeństwie - przypomina Jadwiga Droździel, dyrektor delegatury lubelskiego Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej.•

Edukacja przez Internet

Na stronach "www” prezentuje się klub Egida z Zespołu Szkół Rolniczych w Jabłoniu (jako jedyny na Podlasiu), co może zainspirować zainteresowanych założeniem klubu.
Najwięcej na temat szkolnych klubów wie Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie, mieszczące się przy ulicy 3 Maja 18/3a, tel. 81 534 61 91, 532 82 19, www.rcie.lublin.pl. Inny pożyteczny adres: www.cie.gov.pl.
"Moja szkoła w Unii europejskiej” to realizowany obecnie w Polsce przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej program informujący o możliwościach kształcenia w krajach piętnastki. Szczegóły na stronie www.mojaszkola.org.pl.

Czekamy na informacje

Zapraszamy szkoły do informowania nas o pomysłach dotyczących edukacji europejskiej. Z chęcią je przedstawimy na łamach, aby zachęcić innych do działania. Prosimy dzwonić pod numer 343-10-42•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!