czwartek, 21 września 2017 r.

Biała Podlaska

Europa w oborze

Dodano: 29 grudnia 2002, 13:47

Państwo Płudowscy w swojej oborze z komputerowo dozowanymi paszami i krowami niemieckiej rasy
Państwo Płudowscy w swojej oborze z komputerowo dozowanymi paszami i krowami niemieckiej rasy

Jednymi z pierwszych w kraju beneficjantów programu przedakcesyjnego Sapard, zajmującymi się produkcją mleka, stali się Adam Matysiak i Jerzy Płudowski ze wsi Popławy Rogale (pow. łukowski).

Pan Adam wspomina, że właściwie to przedstawiciele Spółdzielczej Mleczarni "Spomlek” zorganizowali spotkanie z hodowcami krów i zachęcili ich do starania się o dofinansowanie modernizacji poprzez Sapard.
W 1987 roku przejął gospodarstwo rodziców. Zwiększył powierzchnię upraw do prawie 36 hektarów, utworzył stado 27 krów rasy niemieckiej. W tym roku ukończył budowę drugiej olbrzymiej obory.
- Kiedy wznosiłem nową oborę, brakowało pieniędzy na wykończenie i zagospodarowanie budynku oraz na urządzenia i zakup krów rasy holsztyno-fryzyjskiej. Zacząłem starać się o pieniądze z Sapardu. Pomógł Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Rolniczego. Musiałem złożyć 58 załączników. Jako pierwsi z kolegą Jerzym Płudowskim byliśmy królikami doświadczalnymi. Nigdy byśmy nie spełnili wymagań bez pomocy pani Marii Radomskiej i Andrzeja Mazura z WODR. Oni zajęli się dokumentacją od podstaw - mówi Adam Matysiak.
Dzięki promesie kredytowej ze "Spomleku” państwo Matysiakowie nabyli za 67 tysiecy złotych wyposażenie hali udojowej na 8 stanowisk, zakupili autocysternę na mleko oraz za 55 tysięcy 10 jałówek. Planują także zakup dużego beczkowozu do wywozu gnojowicy. Budowa obory wraz z wyposażeniem kosztowała 250 tysięcy. Matysiakowie liczą, że specjalna komisja zaakceptuje ich rachunki i w pierwszych miesiącach 2003 roku otrzymają zwrot 85 tys. zł.
O podobną kwotę zabiegają także Jolanta i Jerzy Płudowscy, którzy zwiększyli gospodarstwo z 10 do 35 hektarów oraz obsadę krów mlecznych z 6 do 37. Nową oborę zbudowali przed 3 laty. Teraz dzięki "Spomlekowi” i WODR mieli szansę ją zmodernizować. Zamontowana już została stacja pasz z komputerowo dzielonymi dawkami żywieniowymi. Niebawem ma być zakupiona autocysterna (schładzalnik) mleka, zgrabiarka do siana, prasa rolująca i owijarka bel.
Spomlek obsługuje te operacje finansowe oczekując spłaty sprzętu mlekiem. Płudowscy sprzedają ok. 200 tysięcy litrów rocznie. Po sprawdzeniu dokumentacji będą mogli wystąpić o zwrot 50 procent nakładów na dokonaną modernizację.
Obaj rolnicy Popław jako pierwsi w kraju podpisali umowy z ARiMR na wsparcie w ramach Sapard działań związanych z produkcją mleka.•
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!