sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Państwo Płudowscy w swojej oborze z komputerowo dozowanymi paszami i krowami niemieckiej rasy
Państwo Płudowscy w swojej oborze z komputerowo dozowanymi paszami i krowami niemieckiej rasy

Jednymi z pierwszych w kraju beneficjantów programu przedakcesyjnego Sapard, zajmującymi się produkcją mleka, stali się Adam Matysiak i Jerzy Płudowski ze wsi Popławy Rogale (pow. łukowski).

Pan Adam wspomina, że właściwie to przedstawiciele Spółdzielczej Mleczarni "Spomlek” zorganizowali spotkanie z hodowcami krów i zachęcili ich do starania się o dofinansowanie modernizacji poprzez Sapard.
W 1987 roku przejął gospodarstwo rodziców. Zwiększył powierzchnię upraw do prawie 36 hektarów, utworzył stado 27 krów rasy niemieckiej. W tym roku ukończył budowę drugiej olbrzymiej obory.
- Kiedy wznosiłem nową oborę, brakowało pieniędzy na wykończenie i zagospodarowanie budynku oraz na urządzenia i zakup krów rasy holsztyno-fryzyjskiej. Zacząłem starać się o pieniądze z Sapardu. Pomógł Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Rolniczego. Musiałem złożyć 58 załączników. Jako pierwsi z kolegą Jerzym Płudowskim byliśmy królikami doświadczalnymi. Nigdy byśmy nie spełnili wymagań bez pomocy pani Marii Radomskiej i Andrzeja Mazura z WODR. Oni zajęli się dokumentacją od podstaw - mówi Adam Matysiak.
Dzięki promesie kredytowej ze "Spomleku” państwo Matysiakowie nabyli za 67 tysiecy złotych wyposażenie hali udojowej na 8 stanowisk, zakupili autocysternę na mleko oraz za 55 tysięcy 10 jałówek. Planują także zakup dużego beczkowozu do wywozu gnojowicy. Budowa obory wraz z wyposażeniem kosztowała 250 tysięcy. Matysiakowie liczą, że specjalna komisja zaakceptuje ich rachunki i w pierwszych miesiącach 2003 roku otrzymają zwrot 85 tys. zł.
O podobną kwotę zabiegają także Jolanta i Jerzy Płudowscy, którzy zwiększyli gospodarstwo z 10 do 35 hektarów oraz obsadę krów mlecznych z 6 do 37. Nową oborę zbudowali przed 3 laty. Teraz dzięki "Spomlekowi” i WODR mieli szansę ją zmodernizować. Zamontowana już została stacja pasz z komputerowo dzielonymi dawkami żywieniowymi. Niebawem ma być zakupiona autocysterna (schładzalnik) mleka, zgrabiarka do siana, prasa rolująca i owijarka bel.
Spomlek obsługuje te operacje finansowe oczekując spłaty sprzętu mlekiem. Płudowscy sprzedają ok. 200 tysięcy litrów rocznie. Po sprawdzeniu dokumentacji będą mogli wystąpić o zwrot 50 procent nakładów na dokonaną modernizację.
Obaj rolnicy Popław jako pierwsi w kraju podpisali umowy z ARiMR na wsparcie w ramach Sapard działań związanych z produkcją mleka.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!