wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Po raz pierwszy parczewska gmina otrzymała bezzwrotną pomoc z europejskiego funduszu PHARE. Umożliwi ona wykonanie sieci wodociągowej w trzech wsiach: Przewłoce, Woli Przewłockiej i Zaniówce oraz ujęcia wody w drugiej z tych miejscowości.

Procedura otrzymania takiej pomocy jest dość skomplikowana. Parczewski samorząd gminny wniosek o jej uzyskanie w Lubelskiej Fundacji Rozwoju złożył jeszcze w maju 2000 roku. Na początku tego roku LFR ustaliła listę rankingową pomocy ze strony funduszu PHARE. Ogłoszona została ona jednak dopiero w pierwszych dniach września.
Wśród 25 inwestycji naszego województwa finansowanych przy udziale środków finansowych Unii Europejskiej, obok budowy sieci wodociągowej w parczewskiej gminie, jest także budowa oczyszczalni ścieków i przebudowa sieci kanalizacyjnej w pobliskim Uhninie (gm. Dębowa Kłoda).
- Z myślą o sieci wodociągowej przygotowaliśmy już dokumentację, składającą się z dwóch części Pierwsza zawiera studium wykonalności inwestycji, to jest uzasadnienie ze strony ekonomicznej, finansowej i społecznej, a także raport oddziaływania jej na środowisko. Natomiast druga określa dokładnie warunki przetargu i umowy z wybranym oferentem. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu. Wszystko wskazuje, że odbędzie się on za półtora miesiąca. Jeśli pozwolą warunki atmosferyczne, to roboty ziemne ruszą jeszcze w tym roku. Cała inwestycja musi być zrealizowana do końca września przyszłego roku - stwierdza Stanisław Mroczek, burmistrz Parczewa.
Wykonanie sieci wodociągowej w trzech wsiach (wspólnie z ujęciem wody), kosztować będzie około 1,2 miliona złotych. Zarząd Miejski zawarł z Lubelską Fundacją Rozwoju umowę na dofinansowanie całej inwestycji w siedemdzisięciu pięciu procentach. Pozostałe pieniądze z własnego budżetu wyasygnuje samorząd gminny.
Parczewskie władze liczą także na pomoc z Unii Europejskiej przy modernizacji dróg wiejskich na terenie swojej gminy i przy budowie międzygminnego składowiska odpadów w pobliżu wsi Królewski Dwór. W jego kosztach partycypowałyby także sąsiednie gminy: Milanów i Siemień. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!