środa, 24 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Europejskie wsparcie

Dodano: 19 września 2002, 16:27

Po raz pierwszy parczewska gmina otrzymała bezzwrotną pomoc z europejskiego funduszu PHARE. Umożliwi ona wykonanie sieci wodociągowej w trzech wsiach: Przewłoce, Woli Przewłockiej i Zaniówce oraz ujęcia wody w drugiej z tych miejscowości.

Procedura otrzymania takiej pomocy jest dość skomplikowana. Parczewski samorząd gminny wniosek o jej uzyskanie w Lubelskiej Fundacji Rozwoju złożył jeszcze w maju 2000 roku. Na początku tego roku LFR ustaliła listę rankingową pomocy ze strony funduszu PHARE. Ogłoszona została ona jednak dopiero w pierwszych dniach września.
Wśród 25 inwestycji naszego województwa finansowanych przy udziale środków finansowych Unii Europejskiej, obok budowy sieci wodociągowej w parczewskiej gminie, jest także budowa oczyszczalni ścieków i przebudowa sieci kanalizacyjnej w pobliskim Uhninie (gm. Dębowa Kłoda).
- Z myślą o sieci wodociągowej przygotowaliśmy już dokumentację, składającą się z dwóch części Pierwsza zawiera studium wykonalności inwestycji, to jest uzasadnienie ze strony ekonomicznej, finansowej i społecznej, a także raport oddziaływania jej na środowisko. Natomiast druga określa dokładnie warunki przetargu i umowy z wybranym oferentem. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu. Wszystko wskazuje, że odbędzie się on za półtora miesiąca. Jeśli pozwolą warunki atmosferyczne, to roboty ziemne ruszą jeszcze w tym roku. Cała inwestycja musi być zrealizowana do końca września przyszłego roku - stwierdza Stanisław Mroczek, burmistrz Parczewa.
Wykonanie sieci wodociągowej w trzech wsiach (wspólnie z ujęciem wody), kosztować będzie około 1,2 miliona złotych. Zarząd Miejski zawarł z Lubelską Fundacją Rozwoju umowę na dofinansowanie całej inwestycji w siedemdzisięciu pięciu procentach. Pozostałe pieniądze z własnego budżetu wyasygnuje samorząd gminny.
Parczewskie władze liczą także na pomoc z Unii Europejskiej przy modernizacji dróg wiejskich na terenie swojej gminy i przy budowie międzygminnego składowiska odpadów w pobliżu wsi Królewski Dwór. W jego kosztach partycypowałyby także sąsiednie gminy: Milanów i Siemień. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24