poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Filtr epidemiologiczny dla cudzoziemców już działa. To jedyny taki obiekt w Europie

Dodano: 7 czerwca 2017, 15:55
Autor: Ewelina Burda

Od końca kwietnia działa już filtr epidemiologiczny w Białej Podlaskiej, jedyny taki obiekt w Europie gdzie cudzoziemcy są diagnozowani m.in. pod kątem chorób zakaźnych. W środę mogli zobaczyć go dziennikarze.

Placówka powstała przy ośrodku recepcyjnym, w którym przebywa obecnie 160 cudzoziemców, głównie Czeczenów. - Procedurę filtra epidemiologicznego przechodzą wszyscy cudzoziemcy którzy składają wniosek na granicy o udzielenie statusu uchodźcy w Polsce - mówi Jakub Dudziak rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który administruje obiektem o powierzchni 775 mkw.

Lokalizacja nie jest przypadkowa - to na przejściu w  Terespolu najwięcej cudzoziemców ubiega się o udzielenie ochrony międzynarodowej, przekraczając polską granicę.

Sama procedura badań w ramach filtra funkcjonuje już od 12 lat. - Natomiast ten budynek to nowy element tej procedury, który usprawni diagnostykę cudzoziemców. Nowoczesny obiekt umożliwia bowiem natychmiastową izolację w przypadku wykrycia choroby zakaźnej - dodaje rzecznik urzędu.

W obiekcie można wyodrębnić trzy części: recepcyjno-administracyjną, medyczno- diagnostyczną i izolacyjną. - Na wyposażeniu mamy m.in. aparat EKG, cyfrowy rentgen, defibrylator przenośny. Do tego specjalny podjazd dla karetek - wymienia Dudziak.

Aby ułatwić cudzoziemcom poruszanie, w filtrze stworzono specjalne oznaczenie w kilku językach. Są tu też kioski multimedialne i monitory informacyjne. Również personel mówi po rosyjsku. - Cudzoziemcy przechodzą tu badania laboratoryjne i obrazowe, które mają wykluczyć choroby zakaźne, na przykład gruźlicę czy inne choroby wirusowe. Procedura trwa jeden dzień - podkreśla lekarz Bożydar Tylus, kierownik filtra z ramienia operatora medycznego Petra Medica.

- Cudzoziemcy chętnie poddają się badaniom, sami o nie dopytują, bo zazwyczaj tam skąd przybywają nie są diagnozowani, nie chodzą do lekarzy, nie mają ochrony zdrowia - tłumaczy Tylus.

W środę dyżur pełniło tu dwóch lekarzy i trzy pielęgniarki. - Nie tworzą się korki, na bieżąco obsługujemy cudzoziemców - zapewnia kierownik.

W przypadku wykrycia choroby zakaźnej, cudzoziemiec jest natychmiast transportowany do specjalistycznego ośrodka. Ale od czasu uruchomienia filtra takiej sytuacji jeszcze nie było. - Chodzi jednak o całkowitą prewencję, aby wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie epidemiologiczne dla kraju -podkreśla rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

- W ubiegłym roku mieliśmy tutaj czerwone alerty, wystąpiło kilkadziesiąt przypadków zachorowania na odrę. Te osoby trafiły do specjalistycznego ośrodka. Szybko zostało to opanowane - zaznacza Randzio.

Inwestycja kosztowała 8,7 mln zł. Z tego 85 proc. to środki ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a 15 proc. to wkład Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 czerwca 2017 o 12:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...a po ....co coś takiego - pewnie za nasze pieniądze - skoro do EUropy hurtowo sprowadza się już miliony cudzoziemców NIE tylko bez badań ale i bez jakichkolwiek dokumentów ????/niezgodnie zresztą z prawem -ale jakoś to osobom odpowiedzialnym za taki stan rzeczy nie przeszkadza..../
Rozwiń
Gość
Gość (7 czerwca 2017 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jest komora do dezynfekcji?
Rozwiń
Gość
Gość (7 czerwca 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda ze brakuje pieniedzy dla opieki nad starszymi polskimi osobami. nie ma dla nich miejsca w domach seniorow a jak sa to tak drogie ze jedna renta to za mało . ale lepiej niech polacy koncza swoje zycie w nieludzkich waronkach bez opieki.
Rozwiń
Gość
Gość (7 czerwca 2017 o 17:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bezpośrednio przy tym obiekcie powinna być jeszcze sopopielarnia zwłok - byłby full serwis.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!