środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Firmy transportowe: Albo niższy podatek, albo wynosimy się z miasta

Dodano: 4 listopada 2015, 08:02
Autor: Ewelina Burda

Właściciele firm transportowych z Radzynia Podlaskiego chcą aby miasto obniżyło stawkę podatku od transportu. Zabierali w tej sprawie głos na ostatniej sesji rady miasta ( fot. Karol Niewęgłowski)
Właściciele firm transportowych z Radzynia Podlaskiego chcą aby miasto obniżyło stawkę podatku od transportu. Zabierali w tej sprawie głos na ostatniej sesji rady miasta ( fot. Karol Niewęgłowski)

Przewoźnicy z Radzynia Podlaskiego chcą obniżki podatku od środków transportu do najniższej dopuszczalnej stawki. Zapowiadają, że jeżeli miasto nie pójdzie im na rękę, przeniosą swoje firmy do sąsiedniej gminy, gdzie stawki są korzystniejsze

Właścicielom firm transportowych chodzi o obniżkę dotyczącą ciągników siodłowych oraz przyczep i naczep. Obecnie roczne stawki podatku wynoszą: 1696 zł za ciągnik i 1271 zł za naczepę.

– Jesteśmy dotknięci kryzysem na rynku przewozowym w związku z rosyjskim embargiem. Od kilku lat nasze firmy nie osiągają zysku. A podatek od środków transportu to dosyć znacząca pozycja w naszych budżetach – mówi Tadeusz Gajownik, właściciel firmy transportowej z Radzynia. Wraz z grupą innych przewoźników wystąpił w tej sprawie na ostatniej sesji rady miasta.

– Jesteśmy gnębieni z każdej strony. Średni mandat za to, że się nie włoży karty do tachografu to już 7 tys. zł. Do tego perspektywa wprowadzenia 8,5 euro za godzinę dla kierowców przejeżdżających przez Niemcy – wymienia z kolei Henryk Hałajko, przedsiębiorca z Radzynia, który w swojej firmie zatrudnia 40 osób.

Przewoźnicy chcą, aby miasto obniżyło stawki podatku do dopuszczalnego minimum. – Podatek jest za wysoki. W Białej Podlaskiej prezydent obniżył, a więc można – podkreśla Hałajko.

Na początku tego roku radni w Białej Podlaskiej obniżyli podatek do najniższej dopuszczalnej stawki (wcześniej zrobiła to również gmina Biała Podlaska). W przypadku ciągników to 1381,13 zł, a naczep 921,50 zł. Niskie podatki ma też sąsiednia gmina Ulan-Majorat. 

– Jeżeli miasto nie przychyli się do naszej prośby, nasze firmy wyemigrują właśnie do gminy Ulan-Majorat. To nic nas nie kosztuje. Nie trzeba będzie się przerejestrowywać. Wystarczy przenieść siedzibę firmy – podkreśla Tadeusz Gajownik. – Transport we wschodniej Polsce to jedna z podstawowych gałęzi gospodarki. Podatki mogą to zniszczyć – dodaje.

Przewoźnicy szacują, że ich firmy generują w Radzyniu i okolicy do 300 miejsc pracy. Czy rada miasta przychyli się do prośby przedsiębiorców?

– Chcemy jak najszybciej spotkać się z przedstawicielami firm transportowych na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego – mówi jej przewodniczący radny Waldemar Panasiuk. – Na spokojnie wysłuchamy argumentów przewoźników. Bo obniżka podatku to poważna decyzja, która będzie miała swoje konsekwencje w budżecie – dodaje Panasiuk. 

Dobrej myśli jest Adam Adamski, przewodniczący rady miasta. – O sprawie będziemy dyskutować w poszczególnych komisjach rady miasta. Rada jest raczej przychylna zmniejszeniu podatku. Nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu – tłumaczy Adamski.

– Ostateczny głos w tej sprawie należy do Rady Miasta – zaznacza z kolei Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia. – Decyzja o zmniejszeniu wpływów z tytułu podatków od środków transportu uzależniona jest od radnych i powinna być podejmowana rozważnie, po głębokim przeanalizowaniu. Nie można jej podejmować w sposób nieodpowiedzialny, chaotyczny. Dlatego w najbliższym czasie zbierze się Komisja Rozwoju Gospodarczego, która przeanalizuje ten temat – mówi na koniec Rębek.

Rocznie budżet miasta z tytułu podatku od środków transportu ma ok. 270 tys. zł. Obniżka podatku spowoduje, że kwota ta byłaby niższa o ok. 100 tys. zł.

Radzyń Podlaski

1696 zł za ciągnik
1271 zł za naczepę
Biała Podlaska
1381,13 zł za ciągnik
921,50 zł za naczepę

(roczne stawki podatków od środków transportu)

Czytaj więcej o: motoryzacja transport
Mała Mi
Student medycyny
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mała Mi
Mała Mi (5 listopada 2015 o 23:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co to Qrwa za Muminki na tej fotce? Wyglądają jak niepełnosprawni intelektualnie? 

Rozwiń
Student medycyny
Student medycyny (5 listopada 2015 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No rozśmieszył :D  mnie ten pajac co napisał , że lekarze i stomatolodzy nie odprowadzają podatków za prywatne wizyty.  Nie porównuj lekarzy i stomatologów do jakichś parobków właścicieli firm transportowych. Lekarze to ludzie wykształceni , którzy aby coś osiągnąć w życiu musieli się uczyć wiele lat. Natomiast takim prywatnym przedsiębiorcą może zostać byle głupol po podstawówce lub zawodówce. Poza tym na lekarza nikt nie je bie lekarz pracuje sam na siebie. Natomiast na takiego przedsiębiorcę je bią ludzie.  :D

Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2015 o 12:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie obniżać !!! Zdecydowanie podwyższyć!!! Na biednych nie trafiło. Gdyby wszyscy urzędnicy w Polsce się zgrali. Można by było podnieść ten podatek o jakieś 100 % Wtedy właściciele firm transportowych nie pieprzyli by farmazonów gdyż w każdym mieście czy gminie podatek byłby taki sam, oczywiście podniesiony o te 100 % . Czyli byłby dwa razy większy niż obecnie. Budżet państwa by zyskał. Natomiast właściciele firm transportowych musieli by płacić. Skończyło by się cwaniactw tych błaznów. Konkurencja jest duża , na miejsce tych błaznów z Radzynia przyszłyby inne firmy z Polski lub zagranicy , które z wielką chęcią zapłacą nawet dwa razy większy podatek niż obecnie , bo wiedzą że i tak zarobią na tym. A tym błaznom z Radzynia zostanie tylko robota u Niemca na budowie za 9 euro na godzinę. Ha ha ha ha ha ha ha ha
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2015 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do wpisu poniżej. Już ci ktoś wcześniej napisał , ze jak właściciele firm transportowych nie chcą płacić podatków to niech zamykają firmy i wyjeżdżają do Anglii lub niech się zatrudnią przy pieczarkach, u rolnika w gospodarstwie przy gnoju lub w biedronce. Napisałeś , że cyt. " czepiają się , ludzi, którzy w trudzie ciułają od świtu do nocy." Jak oni ciułają jak na nich ludzie pracują a oni tylko pasożytują na pracy innych. Niech pokażą pasożyty i nieroby właściciele firm transportowych swoje rozliczenie majątkowe , zobaczymy czy są tacy biedni. Dowalić podatek dochodowy do 60 % a jak się nie podoba to na ich miejsce przyjedzie przewoźnik z Ukrainy i Białorusi .
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2015 o 06:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Markety nie płacą, banki nie płacą, lekarze na wizytach prywatnych nie wystawiają rachunków (stomatolodzy też), to samo prawnicy..... a tu czepiają się ludzi, którzy w trudzie ciułają od świtu do nocy. Bandyci. Mam nadzieję że PiS sie weźmie za to. Jak wszyscy to k....a wszyscy mają płacić, a nie biedny płać a bogaty nie.... Co to k...a ma być?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!