Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

24 sierpnia 2014 r.
12:30
Edytuj ten wpis

Firmy transportowe biją na alarm. "Bankrutujemy"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

Na rosyjskim embargu traci nie tylko branża spożywcza. Na alarm biją też firmy transportowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szacujemy, że już teraz ubytek przychodów jest na poziomie 30 proc. - mówi Sławomir Kostjan, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników w Białej Podlaskiej.

7 sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z Unii Europejskiej, USA, Australii, Kanady i Norwegii. Embargo uderzyło nie tylko w producentów, ale też w przewoźników, którzy do tej pory dostarczali te towary na Wschód.

- W samym województwie lubelskim takich firm transportowo-spedycyjnych jest ok. 800. Większość z nich dostarczała ładunki do Rosji, Kazachstanu oraz Białorusi - wylicza Kostjan.

Przewoźnicy z Białej Podlaskiej przyznają, że takiej zapaści nie pamiętają.

- Mam tabor chłodniczy, a wiec transportuję wyłącznie produkty spożywcze. Jestem przedsiębiorcą i jakoś muszę walczyć o byt. Jak sobie poradzę? Pracuję nad zmianą kierunku przewozu towarów - mówi Zdzisław Krasucki, właściciel firmy transportowo-spedycyjnej w Białej Podlaskiej. W branży jest od ponad 30 lat. Na stanie ma 12 tirów. - Część z nich stoi na placu, ale inne są w trasie.

Niektóre samochody wziął na kredyt, inne są w leasingu. - Raty trzeba płacić, chociaż przychody są znacznie mniejsze niż kiedyś - nie ukrywa przedsiębiorca.

Zmiana trasy to nie jedyne rozwiązanie. - Niektóre firmy decydują się transportować towary zastępcze, ale ekonomicznie słabo na tym wychodzą - uważa Kostjan. - Już teraz indywidualni przedsiębiorcy zmniejszają tabor albo redukują zatrudnienie w swoich firmach.

Branża transportowa prowadzi w tej sprawie rozmowy na szczeblu rządowym.

- Wystąpiliśmy już z wnioskiem o uwzględnienie przewoźników w rekompensatach, które mają trafić m.in. do producentów owoców oraz warzyw - mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. Polski rynek to 150 tys. ciężarówek do transportu międzynarodowego. - Obecnie w związku z embargiem 40 tysięcy samochodów stoi bezużyteczna.

Przewoźnicy nie chcą jeszcze szacować dokładnych strat. ZMPD podaje za to wartość przychodów z tytułu przewozów do Rosji. - To co najmniej 700 mln euro w skali roku - wylicza Jan Buczek. Jego zdaniem biznes spedycyjno-transportowy musi się przegrupować. - Eksport to wolny rynek, nie możemy wskazywać nowych handlowych kierunków. Ale jakiś "bajpas” trzeba znaleźć. Na razie musimy zredukować tabor, tak by jednocześnie zabezpieczyć pracę dla przewoźników. Nie możemy jednak zbyt mocno odchudzić tej branży. Chcemy przetrwać do momentu, aż rosyjski rynek znowu się otworzy.

Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo. Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński sygnalizował w czwartkowym "Wstajesz i wiesz” na antenie TVN24, że rosyjskie władze próbują także zatrzymywać tranzyt towarów przez Rosję do innych krajów.

Jego zdaniem istnieje ryzyko, że Rosjanie zakażą Polsce transportu przez swój kraj i wycofają się z konwencji TIR - umowy celnej o międzynarodowym tranzycie towarów samochodami ciężarowymi. Janusz Piechociński zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu będzie o tym rozmawiał z rosyjskim ambasadorem.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium