poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Niepokojący stan pogorszenia się lokalnej gospodarki diagnozowali inspektorzy skarbowi w Białej Podlaskiej. Analizowali oni przyczyny poważnego zmniejszenia dochodów budżetowych osiąganych z podatku od towarów i usług.

Ustalili, iż w pierwszej połowie obecnego roku w porównaniu z podobnym okresem roku minionego aż o ponad 71 776 tysięcy złotych zmniejszyła się zgłoszona do fiskusa wartość sprzedaży netto opodatkowanej stawkami podatku VAT wyższymi niż zero procent.
Poważnie zatem zmniejszył się podatek należny VAT od tej sprzedaży. Niepokojąca była także wyprzedaż przez podatników majątku trwałego. Potwierdzała go rosnąca w obecnym roku aż o prawie 50 procent wartość sprzedaży zwolnionej od podatku.
Bialski Urząd Skarbowy ustalił, iż w czerwcu tego roku wpływy VAT były niższe niż przed rokiem o prawie osiem procent. Przyczyną tego stanu zdaniem specjalistow było: ograniczanie zakupów, dość duży rynek rzeczy używanych (zwłaszcza samochodów i odzieży), spory obrót bazarowy i targowiskowy, oraz mała liczba inwestycji na terenie powiatów bialskich.
Znacząco spadły też wpływy z podatku akcyzowego. Poważnie w minionym miesiącu (w porównaniu z sytuacją sprzed roku) zmniejszyła się akcyza od importu paliw - aż o ponad 9,5 miliona złotych, czyli o około 32 procent. Nastąpiło to wskutek wzrostu zapasów ropy i paliw oraz spadku ich ceny. Aż prawie 100 procent (w złotówkach nie są to jednak wielkości imponujące) spadły też wpływy akcyzowe od importu pozostałych wyrobów akcyzowych.
Jak poinformowała nas Danuta Litwiniuk, naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, u części podatników następuje wzrost zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług w kwotach przekraczających dwadzieścia tysięcy złotych. Rosną zaległości podatkowe wskutek między innymi zatorów płatniczych w rozrachunkach między kontrahentami, unikania przez niektórych podatników płacenia podatku oraz nawet braku majątku u kilku dłużników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!